Výcvikové video 'brancov' pod vedením politika Šiška pobúrilo Slovinsko

Slovinská ministerka vnútra Vesna Györkös Žnidar vyhlásila, že Slovinsko v žiadnom prípade nebude tolerovať na svojom území žiadne paramilitárne ozbrojené skupiny.

, 04.09.2018 21:07, aktualizované: 21:28
Andrej Šiško Foto: ,
Andrej Šiško

Reagovala tak na verejné pobúrenie, ktoré v posledných dňoch vyvolali na sociálnych sieťach fotografie a videá zachytávajúce výcvik ozbrojených oddielov pod velením slovinského krajne pravicového politika Andreja Šiška. Na záberoch vidno desiatky zamaskovaných mužov, ako v armádnych odevoch nacvičujú na lúke boj s nožmi aj puškami.

Šiško má s organizovaním ozbrojených oddielov bohaté skúsenosti, prvú ozbrojenú skupinu vytvoril ešte za komunizmu v roku 1985 pod názvom Slovinská oslobodzovacia armáda, pričom jej úlohou mal byť boj proti vtedajšiemu komunistickému zriadeniu.

Po revolúcii sa začlenil medzi demokratických politikov, no ako sa neskôr ukázalo, súbežne naďalej pokračoval v podozrivých aktivitách. V roku 2006 Šiška odsúdili za pokus o vraždu, ktorého sa dopustil v roku 1992, na dva roky odňatia slobody, odsedel si z nich nakoniec len 22 mesiacov.

Šiško hovorí o „obrannej skupine slobodných mužov“

V posledných rokoch Šiško vsadil na ostrú protiutečeneckú rétoriku, v minulom roku neúspešne kandidoval aj na post prezidenta, keď získal približne dve percentá hlasov. Je známy nacionalistickým a antiimigračným postojom. Jeho pravicové Hnutie za zjednotené Slovinsko sa v júnových voľbách do parlamentu nedostalo.

Šiško pre oficiálnu tlačovú agentúru STA povedal, že jeho skupina nie je polovojenskou jednotkou, ale „dobrovoľníckou obrannou skupinou slobodných mužov“.

Najvyšší slovinskí predstavitelia existenciu takejto skupiny odsúdili. Podľa prezidenta Boruta Pahora ide o „úplne neprijateľnú“ situáciu. Designovaný premiér Marjan Šarec zasa v tvíte napísal, že akákoľvek ozbrojená skupina popri slovinských bezpečnostných silách „podkopáva ústavný a právny poriadok“.

chyba
Viac na túto tému: #Slovinsko #ozbrojenci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy