Trump telefonoval s Mun Če-inom, stretnú sa ešte v septembri

Americký prezident Donald Trump telefonoval so svojím juhokórejským náprotivkom Mun Če-inom. Štátnici sa dohodli na stretnutí popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, ktoré sa bude konať tento mesiac, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na Biely dom.

04.09.2018 23:03
debata (1)

Trump v auguste zrušil cestu svojho ministra zahraničných vecí Mikea Pompea do Severnej Kórey s tým, že proces denuklearizácie Kórejského polostrova nenapreduje želaným tempom.

Soul vyslal do Pchjongjangu špeciálnu delegáciu, ktorá bude v stredu rokovať s predstaviteľmi komunistického štátu o možnostiach úplnej denuklearizácie Kórejského polostrova a dosiahnutia trvalého mieru. Ide o prípravu na summit Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa uskutoční v priebehu septembra.

Mierový dialóg odštartovalo ich aprílové stretnutie v tzv. demilitarizovanej zóne na hraniciach medzi Kóreami.

Frustrácia z KĽDR

Juhokórejská delegácia mieni v Pchjongjangu stanoviť termín plánovaného summitu, ako aj rokovať o bilaterálnych vzťahoch oboch štátov a postupe Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) smerom k „úplnej denuklearizácii“, uviedla minulý týždeň kancelária juhokórejského prezidenta.

Trump označil svoj historický summit s Kim Čong-unom, ktorý sa konal v júni v Singapure, za „nesmierne úspešný“, medzitým však vyjadril frustráciu nad tempom jadrového odzbrojovania KĽDR. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v auguste vyhlásila, že niet žiadnych indícií, že KĽDR obmedzila svoj jadrový program.

Osobitný vyslanec juhokórejského prezidenta Mun Če-ina pre Severnú Kóreu Čong Ui-jong zdôraznil potrebu obnovenia americko-severokórejského dialógu a dodal, že vodcovi KĽDR nesie osobný list od Mun Če-ina. Soul sa bude spolu s USA usilovať aj o spoločnú deklaráciu ukončenia kórejskej vojny z rokov 1950–53.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Južná Kórea #Donald Trump #Mun Če-in