Litovský veľvyslanec v USA Rolandas Kriščiúnas vo svojom liste Walmartu píše, že „rozhodnutie demonštrovať a propagovať symboly spojené s masovým zabíjaním ľudí nemôžu byť a nesmú byť považované za obvyklý obchodný ťah“. „Propagácia takýchto symbolov máva bolestivú odozvu,“ uviedol.
Vo svojom liste litovský veľvyslanec vyjadril presvedčenie, že vedenie obchodného reťazca Walmart „nemalo v úmysle vedome uraziť milióny nevinných obetí alebo ich potomkov, alebo postaviť sa na stranu ľudí zodpovedných za zločiny proti ľudstvu“. „Avšak v tomto prípade tričká a iné výrobky so symbolmi masových vrážd musia byť okamžite stiahnuté (z predaja),“ píše sa v liste.
Estónsko, Litva a Lotyšsko boli násilne pripojené Moskvou v roku 1940 a súčasťou Sovietskeho zväzu zostali až do jeho rozpadu v roku 1991 – s výnimkou krátkej okupácie nacistickým Nemeckom v rokoch 1941–44.
Litva bojuje proti dedičstvu z komunistickej éry obzvlášť tvrdo a zakazuje všetky sovietske symboly, podobne však aj nacistické.
Agentúra Baltic News Service (BNS) uviedla, že skupina poslancov z Estónska, Lotyšska a Litvy napísala už v stredu vedeniu spoločnosti Walmart list, v ktorom vyjadrujú sklamanie z nedostatku rešpektu tohto obchodného reťazca k miliónom občanov, ktorí sa stali obeťami sovietskeho totalitného režimu.
symbols of mass murder, available at cut-rate prices. thanks @Walmart https://t.co/kW0gmWjCMZ
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) 27. augusta 2018
Predaj tovarov so sovietskou symbolikou podľa poslancov „ukazuje na nedostatok ľudskej slušnosti“. Poslanci dodali, že Walmart sa takto „podieľa na propagácii totalitného režimu, zneužívaní ľudských práv a potlačovaní slobody a demokracie, ktoré (pritom) takým spoločnostiam ako Walmart umožňujú rásť a prosperovať“. Poslanci následne vyzvali spoločnosť Walmart, aby prejavila svoju korporátnu zodpovednosť a okamžite prestala predaj sortimentu so sovietskou symbolikou.
Ako podotkla agentúra AP, spoločnosť Walmart sídliaca v meste Bentonville v americkom štáte Arkansas zatiaľ na tieto výzvy nereagovala.
AP pripomenula, že nemecký výrobca športového oblečenia a obuvi, firma Adidas, v máji po kritike stiahol z predaja červené tričká s nápisom USSR a sovietskym znakom. Tričká sa stali súčasťou sortimentu v súvislosti s futbalovými majstrovstvami sveta, ktoré sa v lete konali v Rusku.