Americké stíhačky vzlietli naproti ruským bombardérom

07.09.2018 11:07
Stíhačky F-16
Ilustračné foto. Autor: ,

Americké stíhačky vzlietli v sobotu zo svojej základne na Aljaške k dvom ruským bombardérom Tu-95, ktoré sa ocitli v blízkosti vzdušného priestoru Spojených štátov. O incidente s oneskorením informovalo Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD). Podľa agentúry Interfax to dnes potvrdilo tiež ruské ministerstvo obrany.

Hovorca NORAD Michael Kuchárok povedal, že ruské bombardéry schopné niesť jadrové zbrane boli zachytené dvoma americkými stíhačkami F-22 v blízkosti Aleutov. Väčšina tohto súostrovia, s výnimkou Komandorských ostrovov, patrí USA.

Podľa hovorcu NORAD sa ruské strategické bombardéry ocitli v identifikačnom pásme americkej protivzdušnej obrany južne od Aleutov. „Bombardéry boli zachytené a monitorované, kým neopustili identifikačné pásmo,“ dodal Kuchárok s tým, že ruské lietadlá ani v jedinom okamihu neprenikli do amerického či kanadského vzdušného priestoru.

Incident dnes potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany. „Ruské lietadlá vykonávali plánované prelety nad neutrálnymi vodami Severného ľadového oceánu a Beringovým a Ochotským morom. V časti preletu je sprevádzali americké stíhačky,“ uviedlo ministerstvo.

Incident prichádza v čase, keď Rusko na Ďalekom východe pripravuje rozsiahle vojenské cvičenie s názvom Východ 2018 (Vostok 2018), ktorého sa zúčastní zhruba 300 000 vojakov a viac ako 1000 kusov vojenskej techniky. Manévre sa majú konať od 11. do 15. septembra.

#Aljaška #stíhačky #bombardéry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku