Egypt posiela na smrť 75 ľudí vrátane prominentných islamistov

Egyptský súd potvrdil v sobotu rozsudky smrti pre 75 ľudí obvinených v súvislosti s demonštráciou z roku 2013. Medzi odsúdenými, z ktorých až 31 bolo usvedčených v neprítomnosti, sú aj poprední predstavitelia zakázanej islamistickej skupiny Moslimské bratstvo, informovala agentúra DPA.

08.09.2018 15:49
Egypt, súd, Káhira Foto: ,
Obvinený sedí za mrežami počas súdu v Káhire.
debata (2)

Káhirský kriminálny súd odporučil ešte v júli tresty smrti týmto 75 obžalovaným. Sudcovia vtedy zároveň požiadali – ako to vyžaduje egyptský zákon – o stanovisko k rozsudkom veľkého muftiho. Rozhodnutie tejto najvyššej náboženskej autority v krajine je pre tamojšiu justíciu nezáväzné a mufti zvyčajne verdikty súdov odobrí.

Medzi obvinenými v rámci prípadu bol aj egyptský fotožurnalista Mahmúd abú Zajd, známy aj pod menom Shawkan, zadržaný v deň násilného rozohnania protestu na námestí Rábaa al-Adavíja v Káhire v roku 2013. Za jeho prepustenie lobovali viaceré mimovládne organizácie.

Zajda (31), ktorý v tomto roku získal prestížnu Svetovú cenu slobody tlače UNESCO/Cenu Guillerma Cana, v sobotu odsúdili na päťročné väzenie. Keďže si ale vo väzbe ešte pred samotným súdnym procesom odsedel už vyše päť rokov, z väzenia ho teraz prepustia.

Egyptský súd v súvislosti s rovnakou kauzou, v ktorej figurovalo vyše 730 obžalovaných, odsúdil v sobotu na doživotné tresty vodcu Moslimského bratstva Muhammada Bádího a 46 ďalších osôb, priblížila agentúra AP. Dovedna 612 obžalovaným vymeral súd väzenie v rozmedzí 5–15 rokov. Obvinenia naopak zrušil voči piatim obžalovaným, ktorí medzičasom zomreli. Všetci odsúdení sa proti sobotňajšiemu verdiktu môžu odvolať.

Mesiace násilností

Kauza sa týka demonštrácie zorganizovanej v auguste 2013 stúpencami niekdajšieho prezidenta Muhammada Mursího, ktorý bol 3. júla 2013 zbavený svojej funkcie. Egypt po jeho zosadení zažil niekoľko mesiacov násilností, počas ktorých bezpečnostné zložky násilne rozohnali zhromaždenia jeho prívržencov.

K takémuto zásahu došlo aj 14. augusta 2013, keď policajti a vojaci usmrtili stovky demonštrantov, ktorých brutálne – aj za pomoci vojenskej techniky – vyháňali z námestia Rábaa al-Adavíja a ďalšieho námestia v centre Káhiry. Mursího prívrženci vtedy prichádzali z vidieka do Káhiry, aby bránili nielen jeho vládu, ale – ako hovorili – aj svoju vieru – islam.

Obvinenia z vraždy

Stovky obžalovaných boli v súvislosti s týmto prípadom obvinení z vraždy, organizácie ozbrojeného zhromaždenia, ničenia verejného majetku, nezákonnej držby zbraní alebo z členstva v zakázanej islamistickej skupine.

Abdal Fattáh Sísí – vodca síl, ktoré v roku 2013 zosadili Mursího-, sa v máji 2014 stal prezidentom Egypta. Mnohé ľudskoprávne organizácie Sísího vládu obviňujú z represálií a zneužívania justície na potlačenie a umlčanie opozície. V súdnych procesoch boli na smrť odsúdené stovky islamistov, vrátane samotného Mursího.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #Káhira #Muhammad Mursí #Abdal Fattáh Sísí