Orbán varoval pred Macronom; záchranu EPP vidí v Merkelovej

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce zlikvidovať Európsku ľudovú stranu (EPP/EĽS), aby mohol vybudovať svoju vlastnú politickú skupinu. Vyhlásil to počas uplynulého víkendu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na už tradičnom neverejnom stretnutí inteligencie, takzvanom občianskom pikniku v obci Kötcse v Somodskej župe.

10.09.2018 12:05
Viktor Orbán, Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata (5)

Podľa komerčnej televízie ATV z informácií, ktoré z podujatia prenikli na verejnosť, vyplýva, že Orbán ráta s tým, že v nadchádzajúcom období prebehne s Macronom veľký boj. Orbán vyjadril nádej, že nemecká kancelárka Angela Merkelová nenechá padnúť EPP/EĽS.

„Osud európskych ľudovcov je v rukách Nemcov a Angely Merkelovej,“ citovala ATV slová predsedu maďarskej vlády.

Správu Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) o situácii v Maďarsku, o ktorej majú poslanci hlasovať v stredu v Štrasburgu, označil Orbán za smiešnu. Povedal, že holandská poslankyňa EP zo skupiny Zelených Judith Sargentiniová, ktorá správu pripravila, úplne zbytočne navštívila Maďarsko, pretože nerokovala so žiadnym predstaviteľom vlády, a dodal, že táto Holanďanka „vôbec nehovorí po maďarsky“.

Podľa dokumentu, ktorý schválil LIBE 25. júna, v Maďarsku jestvuje jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušenia základných európskych hodnôt, a preto je opodstatnené otvoriť proti tejto krajine konanie podľa článku č. 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Orbán #Angela Merkelová #Európska ľudová strana #Emmanuel Macron