V Köthene po smrti Nemca rastie napätie. Úrady uväznili dvoch Afgancov

10.09.2018 16:44, aktualizované: 21:47
Nemecko Köthen
Ľudia sa zhromažďujú na mieste smrteľnej bitky v nemeckom Köthene. Autor: ,

Nemecké mesto Köthen bolo v pondelok večer dejiskom ďalšej protestnej akcie v reakcii na úmrtie 22-ročného Nemca po víkendovom konflikte s najmenej dvoma Afgancami, na ktorých úrady uvalili vyšetrovaciu väzbu a sú podozriví z ublíženia na zdraví so smrteľnými dôsledkami.

Mesto Köthen bolo v pondelok večer dejiskom ďalšej protestnej akcie v reakcii na úmrtie 22-ročného Nemca po víkendovom konflikte s najmenej dvoma Afgancami. Míting v centre mesta ohlásil krajinský poslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Hannes Loth s tým, že očakáva na nej účasť asi troch stoviek osôb. Po minúte ticha prešlo mlčky ulicami mesta na miesto osudného konfliktu napokon asi 600 demonštrantov. Polícia bola v pohotovosti. Ešte pred pochodom dala najavo svoju prítomnosť aj jazdná polícia. K dispozícii na prípadné nasadenie bolo pripravených asi 900 príslušníkov policajného zboru a na použitie aj vodné delá.

Len asi 120 minút pred avizovanou protestnou akciou vzplanuli na verejnom parkovisku v meste viaceré osobné automobily. Keď dorazili do lokality alarmovaní hasiči, vozidlá už takmer vyhoreli. Hovorkyňa polície pre internetové vydanie denníka Bild potvrdila, že kompetentní skúmajú prípadné súvislosti s večernou akciou.

Doterajšie vyšetrovanie kauzy ukázalo, že v noci na nedeľu došlo na ihrisku v Köthene k hádke medzi najmenej dvoma občanmi Afganistanu a najmenej dvoma nemeckými občanmi, na ktorého konci zomrel 22-ročný Nemec. Príčinou jeho úmrtia bolo podľa oficiálnych zdrojov zlyhanie srdcovej činnosti.

Do Nemecka prišli bez rodičov

Z výsledkov pitvy vyplýva, že príčinou úmrtia neboli zranenia, ktoré Nemec utŕžil pri konflikte, uviedla podľa tlačovej agentúry DPA krajinská ministerka spravodlivosti Anne-Marie Kedingová.

Prokuratúra však upozornila, že stav vyšetrovania ešte neumožňuje zverejnenie ďalších podrobností.

Obaja podozriví vo veku 18 a 20 rokov prišli do Nemecka ako utečenci bez sprievodu rodičov. Staršieho z dvojice mali podľa sasko-anhaltského krajinského ministra vnútra Holgera Stahlknechta deportovať do vlasti už pred niekoľkými mesiacmi, čo však znemožnil fakt, že ho prokuratúra vyšetrovala pre iný prípad ublíženia na zdraví.

#Nemecko #protest #kriminalita #migranti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku