Blížime sa k mierovej zmluve, povedal Abe po stretnutí s Putinom

10.09.2018 17:07
Vladimir Putin, Šinzo Abe
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s japonským premiérom Šinzom Abem na stretnutí vo Vladivostoku. Autor: ,

Japonský premiér Šinzó Abe v pondelok vyhlásil, že rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom spejú k mierovej zmluve medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko a Japonskom nepodpísali mierovú zmluvu od druhej svetovej vojny pre spor o tichomorské Kurilské ostrovy, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá.

„Dotkli sme sa problému mierovej zmluvy,“ uviedol Putin po stretnutí s Abem vo Vladivostoku. O tejto otázke sa podľa ruského prezidenta diskutuje celé desaťročia a „bolo by naivné si myslieť, že sa to dá vyriešiť za jednu noc“. „Sme však pripravení pokračovať v úsilí nájsť riešenia prijateľné pre Rusko aj Japonsko,“ dodal podľa agentúry DPA s tým, že tretia bilaterálna obchodná misia na tieto ostrovy sa uskutoční do konca roka.

Japonský premiér Abe tiež uviedol, že šéf Japonských sebaobranných síl navštívi v októbri Rusko. Dodal, že je nevyhnutné vyriešiť problém unesených japonských občanov Severnou Kóreou a pre túto snahu získal aj Putinovu podporu.

Počas Putinovej návštevy v Japonsku v decembri 2016 sa obaja lídri dohodli, že začnú dialóg zameraný na spoločné ekonomické projekty na Ruskom kontrolovaných Kurilských ostrovoch. Odvtedy však došlo iba k veľmi malého posunu.

Ostrovy, ležiace severne od Hokkaida, obsadili sovietske vojská v posledných dňoch druhej svetovej vojny, pričom prinútili odísť 17 000 japonských obyvateľov.

#Vladimir Putin #Šinzo Abe #Rusko #Kurilské ostrovy #Japonsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk