Južná a Severná Kórea plánujú vojenské rozhovory

, 11.09.2018 07:03

Južná Kórea oznámila, že tento týždeň bude viesť so Severnou Kóreou vojenské rozhovory, na ktorých budú diskutovať o zmiernení napätia na spoločnej hranici.

Rozhovory, naplánované na štvrtok 13. septembra v pohraničnej dedine Pchanmundžom, sa uskutočnia niekoľko dní pred tým, ako sa lídri oboch krajín stretnú na treťom tohtoročnom summite.

Juhokórejské ministerstvo obrany informovalo, že rozhovory sa budú zameriavať na odzbrojenie spoločne kontrolovanej oblasti pri Pchanmundžome, na odstránenie strážnych postov v prednej línii a na uskutočnenie spoločného pátrania po nezvestných vojakoch z kórejskej vojny (1950–53).

Severokórejský vodca Kim Čong-un nedávno povedal juhokórejským predstaviteľom na návšteve Pchjonjangu, že verí americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, a znovu ich ubezpečil, že chce dodržať sľub zbaviť Kórejský polostrov jadrových zbraní.

Biely dom v pondelok oznámil, že Trump dostal Kimov list so žiadosťou, aby sa uskutočnil druhý summit oboch lídrov. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že prezident sa Kimovi za list poďakoval a odpovedal, že sa teší na skoré stretnutie s ním.

Trump a Kim sa stretli prvýkrát v júni na historickom summite v Singapure. V zásade sa dohodli na jadrovom odzbrojení Severnej Kórey (KĽDR). Podľa expertov sú však kroky vedúce k tomuto cieľu pomalé.

#Severná Kórea #Južná Kórea
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku