Od útokov z 11. septembra uplynulo 17 rokov, spomína celý svet

Devätnásť islamistov z teroristickej siete al-Káida zaútočilo 11. septembra 2001 v štyroch dopravných lietadlách na ciele v Spojených štátoch amerických (USA).

11.09.2018 07:22
dvojičky Foto: ,
Miesto, kde stáli pôvodné Dvojičky.
debata (422)
Takmer tritisíc ľudí zahynulo 11. septembra... Foto: SITA/AP, CHAO SOI CHEONG
11. september, dvojicky Takmer tritisíc ľudí zahynulo 11. septembra 2001 pri útoku Al-Kajdá na Ameriku. Na fotografii vrazilo lietadlo teroristov do druhej veže Svetového obchodného centra v New Yorku.

Dve lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, tretie narazilo do budovy Pentagónu vo Washingtone D. C. a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. Celkovo pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001 zomrelo v USA takmer 3000 ľudí z 93 krajín sveta, zranenia utrpelo ďalších asi 6000 ľudí.

Na mieste dvoch zrútených budov WTC sa každoročne stretávajú pozostalí po obetiach teroristických útokov aj tí, čo útoky prežili. Na obete spomínajú zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien.

Ráno 11. septembra 2001 o 08.45 h miestneho času lietadlo americkej leteckej spoločnosti Boeing 767 s palivom v nádržiach vrazilo do severnej budovy WTC v New Yorku. Následne, 18 minút po prvom stroji narazil do južnej budovy WTC druhý Boeing 767. Nárazy spôsobili výbuch a rozsypanie budov.

Útočníkmi boli teroristi zo Saudskej Arábie a siedmich ďalších arabských krajín, útok financovala teroristická organizácia al-Káida saudskoarabského militanta Usámu bin Ládina. USA po ňom pátrali v rámci boja proti terorizmu, až ho napokon vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej jednotky Seals v Pakistane. Smrť Usámu bin Ládina potvrdil 2. mája 2011 prezident USA Barack Obama.

Útoky zasiahli okrem USA celý svet

Tretie lietadlo útočníci namierili na sídlo Ministerstva obrany USA, Pentagónu, a vrazili do jeho západnej strany o 09.45 h. Pri útoku zahynulo 125 vojenských a civilných zamestnancov rezortu obrany, ako aj 64 cestujúcich v lietadle vrátane piatich únoscov.

Vtedajší prezident USA George W. Bush, ktorý bol v čase útoku na Floride, sa vrátil do Bieleho domu. V televíznom prejave konštatoval, že USA vinníkov vypátrajú a potrestajú, rovnaký osud postihne aj krajinu, ktorá teroristom poskytne úkryt.

Miesto, na ktorom stálo WTC, či „dvojičky“, dostalo aj názov: Ground Zero.

Útoky z 11. septembra zasiahli okrem USA celý svet. Vo svete sprísnili bezpečnostné opatrenia na medzinárodných aj vnútroštátnych letiskách. Vo viacerých štátoch schválili tvrdú protiteroristickú legislatívu.

422 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #USA #New York #útoky #11. september #teroristické útoky