Pellegrini: Rumunsko čakajú neľahké rokovania o novom rozpočte EÚ, Slovensko ho podporí

11.09.2018 14:19
Rumunsko, Pellegrini, návšteva
Na snímke vľavo predseda vlády SR Peter Pellegrini a rumunský prezident Klaus Werner Iohannis po tlačovej konferencii v rámci oficiálnej návštevy Rumunska 11. septembra 2018 v Bukurešti Autor: ,

Slovensko podporuje návrh Rumunska zvýšiť súčasné príspevky jednotlivých členských krajín do spoločného rozpočtu Európskej únie. Predseda vlády SR Peter Pellegrini to povedal v utorok po stretnutí s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom počas pracovnej návštevy v Bukurešti.

„Súhlasím s postojom Rumunska, že ak Európska únia čelí ďalším novým prioritám a je kladený väčší nárok na jej budúci rozpočet alebo viacročný finančný rámec, aj Slovensko súhlasí s návrhom zvýšiť príspevky jednotlivých členských krajín,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii v prezidentskom paláci Cotroceni. Výška týchto príspevkov však musí vyjsť zo vzájomnej zhody a konsenzu.

Pellegrini vyzdvihol ambíciu Rumunska pokračovať v diskusiách o rozpočte Únie a dosiahnuť v rozhovoroch o ňom dohodu aj napriek nadchádzajúcim voľbám do Európskeho parlamentu.

Premiér a prezident hovorili i o situácii po brexite. Bez ohľadu na výsledky brexitu sa zhodli na potrebe zabezpečiť dôstojné postavenie a budúcnosť občanov oboch krajín žijúcich v Británii i po jej vystúpení z Únie.

S prezidentom prediskutovali i spoločné členstvo oboch krajín v Severoatlantickej aliancii (NATO). V oblasti transatlantickej spolupráce sú podľa hodnotenia Pellegriniho Rumunsko a Slovensko tradične blízkymi spojencami: „Ako členovia NATO vnímame rovnaké bezpečnostné hrozby, a preto aj zdieľame priority a podporujeme rovnaké ciele v mnohých oblastiach práce aliancie, vrátane politiky otvorených dverí aj predsunutej prítomnosti na východnej hranici NATO.“

Pellegrini sa s Iohannisom zhodli na tom, že Bukurešť a Bratislava by mali vzájomne koordinovať svoje nadchádzajúce predsedníctva – slovenské predsedníctva vo V4, OBSE a OECD a rumunské v Rade EÚ. Iba vtedy sa môžu dopracovať k efektívnym a účelným výsledkom.

Prezident Iohannis pripomenul, že v Rumunsku stále prebieha reforma protikorupčnej politiky a ako zástanca boja proti korupcii verí, že jeho krajina je na správnej ceste. Povedal to na margo prebiehajúcich protivládnych a protikorupčných demonštrácií v krajine.

Iohannis konštatoval, že vzťahy SR a Rumunska sú mimoriadne pozitívne vo všetkých oblastiach aj vďaka slovenskej komunite v Rumunsku a rumunskej komunite na Slovensku, ktoré sú dobre integrované.

Premiér ešte pred tlačovou konferenciou s rumunským prezidentom Iohannisom rokoval v Paláci víťazstva s predsedníčkou tamojšej vlády Vioricou Dancilaovou. Pellegrini s delegáciou absolvuje v Bukurešti taktiež pracovný obed s premiérkou Dancilaovou, stretnutie s predsedom Poslaneckej snemovne Liviom Dragneom a predsedom Senátu Calinom Popescom-Tariceanom.

V rámci oficiálnej návštevy Rumunska položí predseda vlády Pellegrini kyticu k buste Alexandra Dubčeka v parku pri kongresovej a koncertnej hale Sala Palatului v centre Bukurešti.

#Európska únia #Peter Pellegrini #Rumunsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk