Irán má podľa šéfa parlamentu aktívnych 3000 až 4000 centrifúg

12.09.2018 12:39
Ali Akbar Salehi
Alí Akbar Sálehí (vľavo) v utorok povedal, že v prípade stroskotania dohody sa Irán nevráti do stavu svojho jadrového programu pred jej podpisom, ale "bude stáť na vyššej pozícii". Autor: ,

Irán má v súčasnosti aktívnych 3000 až 4000 centrifúg na obohacovanie uránu. Podľa iránskej agentúry Tasním to v stredu povedal predseda iránskeho parlamentu Alí Larídžání. Agentúra Reuters k tomu poznamenala, že tento počet je v medziach limitu stanoveného jadrovou dohodou, ktorú Teherán uzavrel v roku 2015 so svetovými mocnosťami.

Toto veľmi zriedkavé oznámenie špecifických údajov o iránskom jadrovom programe prišlo krátko po tom, čo šéf iránskej organizácie pre jadrovú energiu Alí Akbar Sálehí povedal, že Irán zvýši svoju kapacitu na obohacovanie uránu, ak rokovanie s mocnosťami stroskotá. Dohodu ohrozilo odstúpenie USA, avšak ostatní signatári – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko – stoja o jej zachovanie.

V rámci tejto dohody Teherán súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu výmenou za zrušenie časti medzinárodných sankcií. Irán podľa stanovených podmienok smie prevádzkovať 5060 centrifúg prvej generácie v jadrovej elektrárni v Natanze a ďalších 1044 centrifúg v podzemnom jadrovom zariadení Fordo.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) mal Irán pred uzatvorením dohody v oboch objektoch v prevádzke okolo 20-tisíc centrifúg. Sálehí v utorok agentúre AP povedal, že v prípade stroskotania dohody sa Irán nevráti do stavu svojho jadrového programu pred jej podpisom, ale „budeme stáť na vyššej pozícii“. Okrem iného tým myslel inštaláciu moderných, výkonnejších centrifúg.

#Irán #medzinárodná jadrová dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku