Maassen predstúpil pred výbor nemeckého parlamentu, aby sa spovedal zo svojich kontroverzných výrokov ohľadom nedávnych udalostí vo východonemeckom meste Chemnitz, pre ktoré sa dostal do sporu aj s kancelárkou Angelou Merkelovou, priblížila agentúra DPA.
Maassen v nedávnom vyjadrení pre denník Bild spochybnil autenticitu videozáznamu zachytávajúceho útoky na cudzincov v meste Chemnitz, ktorý sa objavil na internete, ale aj hodnotenie chemnitzského diania spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Ostré reakcie i volanie po rezignácii
Šéf nemeckej vnútroštátnej tajnej služby neskôr svoje tvrdenia korigoval, pričom nemecké médiá informovali, že už nemá pochybnosti o autenticite zmieneného videozáznamu.
Maassenove tvrdenia v Bilde však vyvolali v Nemecku ostré reakcie a objavilo sa i volanie po jeho rezignácii z úradu. Maassen preto v stredu absolvoval v parlamentnom výbore pre vnútro zhruba dvojhodinové vypočúvanie za zatvorenými dverami.
Predstavitelia strán CDU, CSU i Slobodnej demokratickej strany (FDP) následne podľa agentúry DPA uviedli, že boli s jeho vysvetlením výrokov spokojní. Maassena podľa jedného z účastníkov, ktorého citovala agentúra DPA, na zasadnutí podporil i minister vnútra Horst Seehofer. Šéf BfV tak dostal dôležité prejavenie dôvery a je nepravdepodobné, že by ho z funkcie prepustili.
Žiadajú viac odpovedí
Podľa Armina Schustera, šéfa zmieneného parlamentného výboru, Maassen úspešne objasnil, že svoje výroky pre Bild vyslovil v túžbe upokojiť napätú situáciu. Maassen sa podľa Schusterových slov snažil verejnosť uistiť, že sa v Chemnitzi nemusí báť masakrov voči ľuďom, ktorí nemajú nemecký zovňajšok.
Predstavitelia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), strany Zelených i strany Ľavica, však zo zasadnutia parlamentného výboru odišli s tým, že od Maassena potrebujú viac odpovedí.
Nepokoje a protesty v saskom Chemnitzi nasledovali krátko po zabití 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi, z ktorého sú podozriví utečenci z krajín Blízkeho východu.