Španielsky parlament odklepol exhumáciu diktátora Franca

Španielski zákonodarcovia schválili dekrét z dielne socialistickej vlády, ktorý umožňuje exhumáciu telesných pozostatkov diktátora Francisca Franca.

14.09.2018 06:33
Španielsko, hrobka, Francisco Franco Foto:
Turisti pri hrobke Francisca Franca.
debata (4)

Chúlostivé rozhodnutie premiestniť Francove ostatky z rozsiahleho mauzólea neďaleko Madridu bolo odobrené hlasovaním v pomere 172:2, pričom 164 poslancov sa zdržalo hlasovania, informuje spravodajská stanica France 24.

Socialistický premiér Pedro Sánchez, ktorý nastúpil do úradu v júni, spravil z premiestnenia Francových ostatkov z komplexu vo Valle de los Caídos jednu zo svojich priorít. „Spravodlivosť, pamäť, dôstojnosť. Španielsko dnes koná historický krok. Dnes sa naša demokracia stala lepšou,“ uviedol Sánchez na Twitteri.

Generál Franco, ktorý vládol Španielsku železnou päsťou od konca občianskej vojny (1936–39) až do svojej smrti v roku 1975, je pochovaný v impozantnej bazilike vytesanej do steny hory približne 50 kilometrov od Madridu.

Do konca roka

Komplex postavený Francovým režimom v rokoch 1940–1959 ukrýva pozostatky približne 37.000 mŕtvych z oboch strán občianskej vojny, ktorú rozpútalo Francovo povstanie proti riadne zvolenej republikánskej vlá­de.

Španielska vicepremiérka Carmen Calvová vyzvala v parlamente na ukončenie tejto „anomálie“, keď je bývalý diktátor pochovaný v štátnom mauzóleu. „Kým zostanú Francove ostatky na rovnakom mieste ako ostatky jeho obetí, nebude tu žiadna úcta, česť ani harmónia,“ vyhlásila Calvová.

Vláda naznačila, že Francovo telo by mohlo byť exhumované koncom tohto roka. Francova rodina sa voči danému rozhodnutiu ostro ohradila, argumentujúc tým, že daný krok rozdeľuje Španielsko a jatrí staré rany.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #exhumácia #Francisco Franco