TASS: Na plášti Sojuzu zistili ďalšie stopy po vŕtaní

14.09.2018 07:41
sojuz, iSS
Sojuz (vľavo hore) pripojený k ISS. Autor: ,

Ruskí experti našli na plášti kozmickej lodi Sojuz napojenej k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ďalšie stopy po vŕtaní. Oznámila to agentúra TASS s odvolaním sa na svoje zdroje v ruskom kozmickom priemysle. Nové známky poškodenia vraj ruskí kozmonauti objavili pri prieskume miniatúrnou videokamerou.

V noci na 30. augusta podľa ruských odborníkov z lode Sojuz pripojenej k ISS unikol vzduch kvôli dvojmilimetrovej trhline prevŕtanej zvnútra. Otvor bol okamžite hermeticky uzavretý a tlak v orbitálnom komplexe sa dostal na náležitú úroveň. Podozrenie, že plášť Sojuzu bol poškodený v ruskom výrobnom závode Energija, vyšetrovanie podľa ruských médií nepreukázalo.

Podľa aktuálnej správy TASS boli stopy po vŕtaní objavené pri analýze videa i na vonkajšom štíte, ktorý loď chráni pred dopadmi meteoritov. „Ten, kto plášť navŕtal, prenikol do hĺbky 15 milimetrov a narazil hrotom vrtáka až do vonkajšieho štítu,“ citovala ruská agentúra nemenovaného experta.

Kommersant píše o chorobe

Záhada okolo otvoru v plášti ruskej lodi Sojuz, ktorá koncom augusta spôsobila neveľký únik vzduchu z ISS, bola vo štvrtok témou telefonického rozhovoru medzi šéfmi kozmických agentúr USA a Ruska. Napísala to agentúra AP. Telefonát nasledoval po obvineniach, ktoré sa objavili v ruskej tlači, že otvor zámerne vyvŕtali americkí členovia posádky ISS.

Ruský denník Kommersant v stredu napísal, že podľa hlavnej ruskej vyšetrovacej verzie otvor vyvŕtali členovia americkej posádky. Kvôli ochoreniu jedného z nich chceli vraj zámerným poškodením Sojuzu vyvolať nutnosť náhleho návratu na Zem. Ak by totiž posádka musela ISS opustiť z dôvodu choroby, nie kvôli technickej poruche, museli by Američania novú kozmickú loď zaplatiť.

Šírenie fám a obvinení

Správca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine a riaditeľ ruskej kozmickej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin sa podľa informácie agentúry Interfax počas telefonátu dohodli, že kauzu do záveru vyšetrovania nebudú komentovať.

Špekulácie o vine posádky rozvíril v minulých dňoch sám Rogozin, ktorý vyhlásil, že ruskí vyšetrovatelia „venujú pozornosť aj verzii o úmyselnom poškodení lode vo vesmíre“. V stredu ale na twitteri uviedol, že „šírenie fám a obvinení (vyšetrujúcim) expertom nepomáha a škodí priateľským vzťahom na palube ISS“.

#Sojuz #Roskosmos #NASA #ISS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk