Orbán obvinil EÚ, že chce Maďarsku zobrať právo chrániť si hranice

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes obvinil Európsku úniu z toho, že chce Maďarsku zobrať právo chrániť si svoje hranice. V rozhovore poskytnutom rozhlasovej stanici Kossuth tiež povedal, že jeho vláda sa v pondelok rozhodne, aké právne kroky podnikne proti stredajšiemu odporúčaniu Európskeho parlamentu, aby krajiny EÚ začali proti Maďarsku konanie, a to kvôli vážnemu ohrozovaniu hodnôt únie.

14.09.2018 10:29
Viktor Orbán, Maďarsko Foto:
Maďarský premiér Viktor Orbán..
debata (33)

„Chcú sem (do Maďarska) z Bruselu poslať platenej vojakov, ktorí vpustí migrantmi,“ povedal podľa agentúry MTI Orbán. „Plán je taký, že ak nemôžu prinútiť Maďarsko, aby dovolilo migrantom vstúpiť, zbaví túto krajinu práva kontrolovať svoje hranice,“ dodal.

Podľa premiérovho vyjadrenia je tento postup motivovaný „ultimátom“ nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré vyjadrila pri schôdzke s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ide o to, že by sa krajiny, ktoré tvoria vonkajšie hranice EÚ, mali vzdať niektorých činností pri kontrole hraníc a odovzdať ich Bruselu.

„Chcú stigmatizovať Maďarsko a chcú oslabiť jeho odpor,“ zdôraznil Orbán.

Predseda maďarskej vlády, ktorý je húževnatým odporcom imigrácie do Európskej únie, tiež poznamenal, že po európskych voľbách budúci rok budú dni terajšieho Európskeho parlamentu zrátané.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó odporúčania EP začať proti Maďarsku konanie kvôli vážnemu ohrozeniu únijných hodnôt označil za „malichernú pomstu“ od politikov podporujúcich imigráciu. Zároveň tvrdí, že „bolo urobené podvodným spôsobom a v rozpore s príslušnými pravidlami európskych zmlúv“.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Orbán #sankcie #ľudské práva