Maas sa obáva humanitárnej katastrofy Idlibe, Lavrov nie

14.09.2018 16:46, aktualizované: 18:23
Heiko Maas
Nemecký minister zahraničia Heiko Maas. Autor: ,

V sýrskom Idlibe hrozí podľa nemeckého ministra zahraničia Heika Maasa humanitárna katastrofa. Povedal to po piatkovom rokovaní v Berlíne so svojim ruským kolegom Sergejom Lavrovom, ktorý sa ale dramatických humanitárnych dopadov neobáva.

„Urobíme všetko pre to, aby sme zabránili rozsiahlemu vojenskému útoku a možným tisíckam obetí,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii Maas. Zopakoval tiež svoj postoj, že o návrate utečencov do Sýrie sa dá uvažovať až v momente, kedy bude garantované, že im nebude hroziť postih zo strany sýrskych úradov.

Lavrov, ktorého vláda dlhodobo podporuje sýrskeho prezidenta Bašára Asada, v piatok vyjadril presvedčenie, že humanitárna katastrofa nehrozí. Nedošlo k nej podľa neho ani v Halabe (Aleppe) po dobytí mesta vládnymi vojskami. „Je dôležité, aby sa utečenci mohli vracať domov,“ podotkol tiež predstaviteľ krajiny, ktorá v Idlibe podniká nálety, ale uisťuje, že ich cieľom sú len pozície islamistických radikálov.

Podľa Maasa by Moskva mala tiež využiť možnosti, ako tlačiť na Asada, aj pokiaľ ide o ďalšie použitie chemických zbraní. Lavrov ale odmietol, že by Asad niečo také mohol chystať.

Turecko posilnilo dodávky zbraní povstalcom v Idlibe

Turecko posilnilo dodávky zbraní povstalcom zo Sýrskej slobodnej armády (FSA) pôsobiacej v sýrskej provincii Idlib a jej okolí, aby im pomohlo čeliť očakávanej ofenzíve sýrskej vlády a jej ruských a iránskych spojencov. S odvolaním sa na predstaviteľov rebelov o tom informovala agentúra Reuters. Väčšie množstvo zbraní, vrátane raketometov, začalo podľa tohto zdroja do Idlibu prúdiť od minulého týždňa, kedy skrachovali Rokovania Medzi Moskvou, Teheránom a Ankarou s cieľom ofenzívu odvrátiť.

Turecko, na ktorého území už má pobyt 3,5 milióna sýrskych utečencov, sa snaží operáciám Damasku v Idlibe zabrániť, pretože sa obáva ďalšej utečeneckej vlny. Prezident Recep Tayyip Erdogan rovnako ako OSN varoval pred možnou humanitárnou katastrofou.

Severozápadnú provinciu Idlib ovládajú odporcovia sýrskej vlády a obzvlášť dominantnú skupinu tam tvorí teroristická organizácia Haját Tahrír aš-Šám (HTS), označovaná ako sýrska Al-Kájda. Idlib je poslednou väčšou baštou oponentov sýrskej vlády a ofenzíva Damasku by tak mohla byť rozhodujúcou bitkou sýrskej vojny.

Erdogan bude rokovať s Putinom

Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu v piatok podľa Reuters vyhlásil, že Ankara sa naďalej snaží presadzovať mierové riešenie situácie v Idlibe a je pripravená spolupracovať v boji proti teroristickým skupinám v tejto provincii. Dodal, že o Sýrii budú v pondelok rokovať Erdogan a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin. Schôdzka sa podľa tureckých zdrojov uskutoční v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v piatok podľa agentúry Interfax povedal, že Rusko bude naďalej bombardovať „teroristické výrobne zbraní“ v Idlibe, ak to bude nutné, ale že zároveň otvorí humanitárne koridory pre utekajúcich civilistov. Rusko v Idlibe podniká nálety, ale uisťuje, že ich cieľom sú len pozície islamistických radikálov.

#vojna v Sýrii #turecko #Sýria #Sergej Lavrov #Idlib #Heiko Maas #dodávky zbraní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červená kocka "S" krémové ruže

Flower box červená kocka "S" krémové ruže

29,99
Orchidea žltá na vysoko

Orchidea žltá na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk