Polícia musela držať v Barcelone od seba separatistov a unionistov

Polícia v Barcelone musela v nedeľu zasiahnuť, aby držala od seba demonštrujúcu skupinu katalánskych separatistov a pochod podporovateľov španielskej jednoty. Informovala o tom agentúra AP.

16.09.2018 16:53
spanielsko katalansko demonstracia protest policia Foto: ,
Polícia vytvorila bariéru, aby sa obe skupiny nedostali do kontaktu.
debata (1)

Polícia vytvorila bariéru, aby sa obe skupiny nedostali do kontaktu. Separatisti sa zhromaždili na námestí v centre mesta, kde sa mal končiť pochod presadzovateľov zintenzívnenia výučby španielčiny na miestnych školách.

„Nechali separatistov, aby ovládli námestie a my sme nemohli vojsť. Ľudia sú nahnevaní,“ uviedla Gloria Lagová, organizátorka skupiny Hablamos Espaňol (Hovoríme po španielsky), ktorá zvolala pochod.

Mnohí z tisícky účastníkov pochodu mávali španielskymi vlajkami a skandovali „my nie sme fašisti, my sme Španieli!“ a „nenechajte sa zmiasť, Katalánsko je Španielsko!“.

Medzitým separatisti niesli transparent s nápisom „Bránime jazyk“ na podporu súčasnej prevahy katalánčiny v miestnych školách.

AP pripomína, že približne 7,5 milióna obyvateľov bilingválneho regiónu hovorí španielčinou aj katalánčinou.

Prívržencov nezávislosti je toľko, ako jej odporcov

Prieskumy verejnej mienky v Katalánsku naznačujú, že tábory prívržencov a odporcov nezávislosti sú zhruba rovnako veľké.

Katalánski separatisti získali vlani v decembri v regionálnom parlamente 47,5 percenta kresiel a majú teda tesnú väčšinu. Spravodajský portál France 24 však poukázal na to, že v tábore separatistov vznikol rozkol – rozdelili sa na tých, ktorí chcú ísť do konfliktu s Madridom, a na tábor so zmierlivejším postojom.

Španielsky premiér Pedro Sánchez – nástupca konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya, ktorého vláda vlani po jednostrannom vyhlásení Katalánska uvalila na tento región svoju správu – navrhol vláde v Barcelone usporiadať referendum o väčšej autonómii. Katalánsky premiér Quim Torra však tento návrh odmietol a naliehal, že Madrid musí povoliť právne záväzné referendum o nezávislosti Katalánska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #barcelona #Katalánsko #separatisti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy