Porošenko podpísal dekrét o ukončení Zmluvy o priateľstve s Ruskom

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal dekrét o ukončení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Informovalo o tom v pondelok vo vyhlásení tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie, z ktorého citovala agentúra UNIAN.

17.09.2018 16:07
porošenko Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko poznamenal, že postavenie Ruska ako agresorského štátu je zakotvené v ukrajinskej legislatíve.
debata (51)

Podľa dokumentu Porošenko podpísal dekrét o „rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) zo 6. septembra 2018 v prípade Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou“.

RNBOU týmto rozhodnutím podporila návrh ukrajinského ministerstva zahraničných vecí na ukončenie tejto zmluvy, ktorú obe krajiny podpísali 31. mája 1997. „Konečne, keď sme dostatočne pripravení a právne chránení, sme pristúpili k ukončeniu Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorá sa už stala anachronizmom, a to chybou Moskvy,“ uviedol Porošenko koncom augusta, keď poveril rezort diplomacie, aby pripravil potrebný balík dokumentov na ukončenie tejto zmluvy s Ruskom.

Hlava štátu vtedy taktiež poznamenala, že postavenie Ruska ako agresorského štátu je zakotvené v ukrajinskej legislatíve. Opäť vyzval na vytvorenie koordinačného orgánu, ktorý bude požadovať od Ruska náhradu škody.

Agentúra UNIAN uviedla, že Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskom a Ukrajinou, nazvanú „Veľká dohoda“, podpísali prezidenti oboch krajín 31. mája 1997. Oba štáty oficiálne uznali vzájomné hranice a upevnili princípy strategického partnerstva a rešpektovania územnej celistvosti. Po anexii Krymu Ruskom a začiatku ruskej agresie v Donbase však padli výzvy na ukončenie tejto Zmluvy z dôvodu, že Rusko porušilo územnú celistvosť Ukrajiny.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Petro Porošenko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy