Medzinárodný súd preveruje násilné deportácie Rohingov v Barme

18.09.2018 21:56

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v utorok oznámil, že začal predbežné vyšetrovanie v súvislosti s údajnými násilnými deportáciami moslimského menšinového etnika Rohingov z Barmy do Bangladéša. Podľa agentúry Reuters súd preveruje, či by takýto postup nemohol byť klasifikovaný ako vojnový zločin alebo zločin proti ľudskosti.

Príslušné rozhodnutie vydal prokurátor Fato Bensouda potom, čo ICC pred dvoma týždňami dospel k záveru, že podozrenie z násilných deportácií a zo spáchania s tým súvisiacich zločinov spadajú do jeho jurisdikcie. Barma síce členom tejto medzinárodnej súdnej inštitúcie nie je, avšak Bangladéš áno.

Predbežné vyšetrovanie je prvou etapou procesu, ktorý môže viesť k oficiálnemu vyšetrovaniu Medzinárodným trestným súdom a prípadne potom aj k obžalobe.

V roku 2017 utieklo z Arakanského štátu na západe Barmy viac ako 700-tisíc Rohingov pred ofenzívou barmskej armády sprevádzanou násilnosťami. Operácia armády nasledovala ako odveta za útok rohingských povstalcov na stanovisko polície v Arakanském štáte.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Barma #Medzinárodný trestný súd #Rohingovia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku