Tajfún Mangkhut zanechal na Filipínach 81 mŕtvych a 70 nezvestných

19.09.2018 12:15
Filipíny, tajfún
Voda zaliala filipínske mesto Tarlac. Autor: ,

Už na 81 mŕtvych vzrástla na Filipínach bilancia tajfúnu Mangkhut, ktorý v sobotu zdevastoval sever súostrovia. Ďalších 70 ľudí je podľa filipínskych úradov stále nezvestných. Väčšinu z nich zasypal zosuv pôdy v okrese Itogon. V juhočínskej provincii Kuang-tung, kam tajfún dorazil v nedeľu, zahynuli štyri osoby. V Hongkongu búrka spôsobila zranenia 300 ľuďom.

V okrese Itogon pochoval zosuv opustenú budovu, kam sa ukryli miestni baníci s rodinami. Podľa filipínskych úradov baníci nelegálne ťažili zlato v miestnej bani, ktorá bola v 90. rokoch uzatvorená kvôli ochrane životného prostredia. Budovu využívali ako provizórnu modlitebňu. Záchranári doteraz vytiahli z lavíny 14 mŕtvych, najmenej 58 osôb je ale na tomto mieste ešte stále nezvestných. Záchranné tímy pokračujú v pátraní, hoci nádej, že by niekto pod záplavou bahna prežil, je mizivá.

Zaplavená ulica po
		tajfúne
		Mangkhut.
Robotníci odpratávajú
		trosky.
+5Trosky domu po
		vyčíňaní tajfúnu
		Mangkhut.

Tajfún Mangkhut bol podľa sily vetra najsilnejšou búrkou vo svete od začiatku tohto roka. V sobotu udrel na filipínsky ostrov Luzon a spôsobil rozsiahle záplavy v tamojších poľnohospodárskych oblastiach, odkiaľ pochádza značná časť filipínskej produkcie ryže a kukurice. Živel tiež strhával strechy domov, vyvracal stromy a zrážal stĺpy elektrického vedenia. Vďaka vylepšeným evakuačným opatreniam ale nakoniec nebol Mangkhut na Filipínach tak ničivý ako tajfún Haiyan, ktorý v roku 2013 neprežilo 7000 ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#obete #Filipíny #nezvestní #tajfún Mangkhut
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku