Izraelskí vojaci počas protestov smrteľne zranili 15-ročného Palestínčana

Život 15-ročného Palestínčana si v stredu vyžiadal zásah izraelských jednotiek voči demonštrantom pri hraniciach na juhu pásma Gazy. Informovalo o tom vo štvrtok palestínske ministerstvo zdravotníctva.

20.09.2018 11:05
palestína, izrael, dym, demonštrácia, protest Foto: ,
Izraelská polícia na rozohnanie protestu použila slzný plyn a na demonštrantov strieľala gumovými projektilmi. Archívna snímka.
debata (27)

Hovorkyňa izraelskej armády uviedla, že izraelské jednotky sa pri hraničnom múre s pásmom Gazy stali terčom útoku palestínskych demonštrantov, na ktorý odpovedali streľbou. Spresnila, že na hádzanie kameňov a zápalných fliaš izraelskí vojaci reagovali „prostriedkami na rozohnanie davu“. Dodala, že ostré náboje boli použité v súlade so stanovenými pravidlami.

V pásme Gazy, kontrolovanom militantnou organizáciou Hamas, sa od konca marca konajú pravidelné protesty proti 11 rokov trvajúcej prísnej izraelskej blokáde tejto chudobnej enklávy na pobreží Stredozemného mora. Tieto demonštrácie sprevádzajú násilnosti.

Izraelské sily pri potláčaní týchto nepokojov používajú streľbu ostrými nábojmi a slzotvorný plyn, pričom – podľa palestínskych zdrojov – doteraz zabili približne 182 ľudí. O život prišiel jeden izraelský vojak, ktorého zasiahol ostreľovač z Gazy.

Z organizovania týchto protestov a zhromaždení, ktorých cieľom je vyvíjať nátlak na Izrael, aby ukončil už 12 rokov trvajúcu prísnu blokádu Gazy, Izrael obviňuje palestínske radikálne hnutie Hamas vládnuce v Gaze od roku 2007.

Úsilie Egypta a OSN o sprostredkovanie dohody o prímerí medzi Izraelom a skupinami vedenými Hamasom doposiaľ neprinieslo výsledky.

Mierové rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi sú v slepej uličke od roku 2014.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Pásmo Gazy