Benedikt XVI. pokarhal nespokojného nemeckého kardinála, kritizoval jeho odstúpenie

Bývalý pápež Benedikt XVI. ostro pokarhal kardinála, ktorý ho kritizoval za odstúpenie, ako vyplýva zo súkromnej uniknutej korešpondencie, zverejnenej v nemeckom bulvárnom denníku Bild.

20.09.2018 16:28
debata (1)

Niektorí katolícki konzervatívci sa sťažovali na výrazný obrat Vatikánu za pôsobenia Benediktovho nástupcu Františka, ktorý je vo všeobecnosti vnímaný ako menej prísny pri uplatňovaní cirkevnej doktríny.

„Veľmi dobre chápem hlboko zakorenenú bolesť, ktorú vám a mnohým ďalším spôsobilo ukončenie môjho pontifikátu,“ napísal podľa Bildu emeritný pápež Benedikt XVI. v novembri nemenovanému nemeckému kardinálovi.

„Ale u niektorých ľudí a – zdá sa mi – tiež u vás sa bolesť zmenila na hnev, ktorý sa už netýka len môjho odstúpenia, ale čoraz viac sa dotýka mojej osoby a celkovo môjho pôsobenia v pápežskom úrade,“ dodal Benedikt v liste.

Denník Bild nemenoval nemeckého kardinála, ale údajne ide o Waltera Brandmüllera, otvoreného konzervatívneho kritika pápeža Františka.

Kritike sa vyhýba

Brandmüller je jedným zo štyroch kardinálov, ktorí v roku 2016 otvorene kritizovali Františkovo rozhodnutie mierne uvoľniť pravidlá zakazujúce rozvedeným a znovu oženeným alebo vydatým ľuďom prijímať sviatosť svätého prijímania, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Benedikt nemeckému kardinálovi takisto napísal: „Samotný pápežský úrad stráca hodnotu a roztavil sa na žiaľ nad situáciou, v ktorej sa cirkev v súčasnosti nachádza.“ Nie je jasné, na akú „situáciu“ emeritný pápež poukazuje.

Hoci Benedikt je medzi konzervatívnymi kritikmi Františka stále uctievanou osobnosťou, on sám sa kritike svojho nástupcu vyhýba.

František teraz čelí kríze súvisiacej s početnými škandálmi okolo sexuálneho zneužívania detí kňazmi.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Vatikán #pápež František #Benedikt XVI.