Iránske letectvo začalo manévre pri strategickom Hormuzskom prielive

Iránske vojenské letectvo začalo v piatok s manévrami v blízkosti strategického Hormuzského prielivu, cez ktorý sa prepravuje významná časť vyťaženej ropy. Na manévroch sa zúčastňujú stroje armády i lietadlá iránskych Revolučných gárd vrátane stíhačiek F-4 americkej výroby, francúzskych stíhačiek Mirage a ruských lietadiel Suchoj-22.

21.09.2018 13:23
debata (1)

Na cvičeniach nad vodami Perzského zálivu a Ománskeho mora sa zúčastňuje aj päť logistických a bojových helikoptér, uviedla agentúra IRNA. Manévre sú podľa nej varovaním pre nepriateľov Iránu, že v prípade nepriateľských prejavov budú čeliť „rýchlej a tvrdej reakcii“.

Cvičenie sú súčasťou každoročných aktivít pri príležitosti výročia začiatku osem rokov trvajúcej vojny s Irakom v roku 1980.

Teherán tiež nedávno varoval, že uzavrie Hormuzský prieliv v prípade, ak nebude môcť vyvážať ropu v dôsledku nátlaku USA a obnovených amerických sankcií voči Iránu.

Americký prezident Donald Trump v máji tohto roka odstúpil od kľúčovej jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými veľmocami. Ďalšie sankcie voči Iránu majú vstúpiť do platnosti v novembri, už v súčasnosti však spojenci USA v Ázii obmedzujú nákup iránskej ropy. V júli iránsky prezident Hasan Rúhání uviedol, že ak obnovené sankcie ohrozia vývoz iránskej ropy, bude ohrozený aj zvyšok exportu z Blízkeho východu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Irán #vojenské manévre #vojenské letectvo #Hormuzský prieplav