20 bývalých tajných agentov z éry Pinocheta odsúdili za vraždy

Dvadsať bývalých agentov čilskej tajnej polície, ktorí pracovali počas vlády zosnulého diktátora Augusta Pinocheta v rokoch 1973-1990, odsúdili na tresty odňatia slobody v rozmedzí 100 dní až 17 rokov za únosy a vraždy 12 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

22.09.2018 10:06
čile, pinochet Foto: ,
Ľudskoprávny aktivista vešia v meste Valparaiso portréty ľudí, ktorí zmizli počas éry diktátora Pinocheta.
debata (56)

Väčšinu ich obetí tvorili ľavicoví militanti, ktorých uniesli prevažne v Argentíne, Paraguaji a Bolívii v 70. rokoch v rámci operácie Kondor – spoločnej kampane politickej represie zo strany juhoamerických pravicových diktatúr. Predpokladá sa, že unesených odvliekli do Čile, kde ich mučili a zabíjali. Niekoľko z nich je dodnes oficiálne nezvestných.

Súd udelil dvom bývalým tajným agentom 17-ročný trest, piatim 15-ročný pobyt za mrežami. Ďalší dostali tresty v rozsahu desať, sedem a päť rokov, ako aj 300 a 100 dní.

Čile a zmienené tri ďalšie krajiny „sa nielenže dohodli na zatknutí týchto obetí, ale vytvorili tiež podmienky na ich väznenie a presun do našej krajiny, kde ich kruto mučili a likvidovali“, uviedol sudca Mario Carroza.

Desiatky bývalých vojakov už bolo odsúdených za zločiny spáchané počas Pinochetovej diktatúry, ktorá si vyžiadala viac než 3000 mŕtvych. Desaťtisíce ďalších obetí väznili, mučili alebo uniesli.

56 debata chyba
Viac na túto tému: #Augusto Pinochet #vraždy #Čile #únosy