20 bývalých tajných agentov z éry Pinocheta odsúdili za vraždy

22.09.2018 10:06
čile, pinochet
Ľudskoprávny aktivista vešia v meste Valparaiso portréty ľudí, ktorí zmizli počas éry diktátora Pinocheta. Autor: ,

Dvadsať bývalých agentov čilskej tajnej polície, ktorí pracovali počas vlády zosnulého diktátora Augusta Pinocheta v rokoch 1973-1990, odsúdili na tresty odňatia slobody v rozmedzí 100 dní až 17 rokov za únosy a vraždy 12 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

Väčšinu ich obetí tvorili ľavicoví militanti, ktorých uniesli prevažne v Argentíne, Paraguaji a Bolívii v 70. rokoch v rámci operácie Kondor – spoločnej kampane politickej represie zo strany juhoamerických pravicových diktatúr. Predpokladá sa, že unesených odvliekli do Čile, kde ich mučili a zabíjali. Niekoľko z nich je dodnes oficiálne nezvestných.

Súd udelil dvom bývalým tajným agentom 17-ročný trest, piatim 15-ročný pobyt za mrežami. Ďalší dostali tresty v rozsahu desať, sedem a päť rokov, ako aj 300 a 100 dní.

Čile a zmienené tri ďalšie krajiny „sa nielenže dohodli na zatknutí týchto obetí, ale vytvorili tiež podmienky na ich väznenie a presun do našej krajiny, kde ich kruto mučili a likvidovali“, uviedol sudca Mario Carroza.

Desiatky bývalých vojakov už bolo odsúdených za zločiny spáchané počas Pinochetovej diktatúry, ktorá si vyžiadala viac než 3000 mŕtvych. Desaťtisíce ďalších obetí väznili, mučili alebo uniesli.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Augusto Pinochet #vraždy #Čile #únosy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku