Rúhání Trumpovi: V konflikte s Iránom neuspeješ rovnako ako Husajn

22.09.2018 16:26
Hasan Rúhání
Trump v konflikte s Iránom neuspeje, rovnako ako kedysi iracký vodca Saddám Husajn. Vyhlásil iránsky prezident Hasan Rúhání. Autor: ,

Americký prezident Donald Trump v konflikte s Iránom neuspeje, rovnako ako kedysi iracký vodca Saddám Husajn. S odkazom na iránsko-irackú vojnu v 80. rokoch minulého storočia to vyhlásil iránsky prezident Hasan Rúhání.

Dodal, že Teherán sa napriek tlaku zo strany Spojených štátov nevzdá svojich rakiet a naopak zvýši svoje „obranné kapacity“, uviedli svetové tlačové agentúry.

„Trumpovi sa stane to isté. Ameriku čaká rovnaký osud ako Saddáma Husajna,“ povedal Rúhání v televíznom prejave pri príležitosti výročia začatia osemročnej iránsko-irackej vojny v septembri 1980. "Irán sa nevzdá svojich obranných zbraní … vrátane rakiet, kvôli ktorým Amerika toľko zúri, "dodal Rúhání.

Podľa agentúry AFP iránsky prezident povedal, že krajina má v úmysle „deň po dni“ zvyšovať svoje „obranné kapacity“. Fakt, že Spojeným štátom rakety toľko vadia, ukazuje podľa Rúháního, že sú to „najúčinnejšie zbrane“.

Nové sankcie od Trumpa

Irán v roku 2015 so Spojenými štátmi, Francúzskom, Britániou, Nemeckom, Čínou, Ruskom a EÚ podpísal dohodu o obmedzení svojho jadrového programu, ktorá dočasne znížila dlhodobé napätie medzi blízkovýchodnou krajinou a Západom. Americký prezident Donald Trump ale tento rok v máji oznámil, že USA od dohody odstupujú, a minulý mesiac zaviedol Washington proti Iránu nové sankcie. Teherán a Washington si odvtedy opäť vymieňajú ostré slová.

Vojna medzi Iránom a Irakom je radená k najkrvavejším konfliktom 20. storočia. Boje si na oboch stranách vyžiadali cez milión obetí a materiálne škody dosiahli stovky miliónov dolárov. Saddám Husajn konflikt v roku 1980 vyprovokoval, keď vypovedal takzvanú Alžírsku dohodu týkajúcu sa rieky Šatt al-Arab, ktorá tvorí prirodzenú hranicu medzi Irakom a Iránom. Značná časť bitiek sa odohrávala práve na tejto rieke – iránske útoky na iracké lode ochromili iracké lodné cesty. Saddám Husajn sa nakoniec k Alžírskej dohode znovu prihlásil.

#USA #Saddám Husajn #Irán #Hasan Rúhání #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk