Alternatívne Nobelove ceny získali saudskoarabskí ľudskoprávni aktivisti

24.09.2018 11:21
švédsko, Right Livelihood Award, Amelie von...
Predsedkyňa Right Livelihood Award, Amelie von Zweigbergk a výkonný riaditeľ Ole von Uexkuell oznámili laureátov ceny na tlačovej konferencii. Autor: ,

Vo švédskom Štokholme oznámili v pondelok mená laureátov tzv. alternatívnych Nobelových cien (Right Livelihood Awards), ktoré sa udeľujú za angažovanie sa v oblasti ľudských práv, verejného zdravia a dobrého spravovania spoločnosti. S odvolaním sa na organizátora súťaže o tom informovala tlačová agentúra AP.

Laureátmi ceny sa tento rok stala trojica väznených saudskoarabských ľudskoprávnych aktivistov a dvojica latinskoamerických bojovníkov proti korupcii.

Finančnú odmenu pre rok 2018, dotovanú miliónom švédskych korún (zhruba 97-tisíc eur), si na základe rozhodnutia poroty rozdelia bojovníci za ľudské práva v Saudskej Arábii Abdalláh Hámid, Muhammad Fahad Kahtání a Walíd abú Chajr. Získali ju za „svoje vizionárske a odvážne úsilie, riadené všeobecnými zásadami ľudských práv, reformovať totalitný politický systém v Saudskej Arábii“, oznámila v pondelok nadácia Right Livelihood Award Foundation.

Saudskoarabská vláda bezprostredne nereagovala na žiadosť AP o vyjadrenie.

Čestnou cenou pre rok 2018, ktorá nie je finančne dotovaná, vyznamenala porota guatemalskú právničku, bývalú šéfku najvyššieho súdu a generálnu prokurátorku Thelmu Aldanaovú a kolumbijského právnika a diplomata Ivána Velásqueza. Porota ich ocenila „za inovatívnu prácu pri odhaľovaní zneužitia moci a stíhaní korupcie“.

Alternatívne Nobelove ceny udeľuje od roku 1980 nadácia Right Livelihood Award Foundation z iniciatívy niekdajšieho nemeckého europoslanca a filantropa Jakoba von Uexkülla ako ocenenie práce, ktorú oficiálne Nobelove ceny podľa jeho názoru ignorovali.

#aktivisti #ľudské práva #Saudská Arábia #Švédsko #alternatívna Nobelova cena
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku