Británia si nemôže vyberať, ktorú časť jednotného trhu si ponechá

Británia sa musí rozhodnúť, čo presne chce od rokovaní o brexite s Európskou úniou. Povedala to v utorok nemecká kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej bude dosiahnutiu možnej dohody s Úniou v októbri ešte predchádzať šesť až osem týždňov tvrdej práce.

25.09.2018 17:37
Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
debata (1)

„Ekonomika potrebuje mať jasno… Dôležité je, čo Británia naozaj chce – tam nie je diskusia taká jasná,“ povedala kancelárka podľa agentúry Reuters na podujatí Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne.

Kancelárka ďalej uviedla, že Londýn si nemôže vyberať, ku ktorej časti voľného trhu si po brexite ponechá prístup a zostať súčasťou jednej, no nie zvyšných troch. Kancelárka tak zavrhla nádeje Británie zachovať si i po odchode z Únie prístup na jednotný trh len v rámci voľného pohybu tovaru, nie však kapitálu a služieb komentuje na svojej webstránke rozhlasová stanica Deutsche Welle (DW).

Dohoda o budúcich vzťahoch EÚ s Britániou nesmie byť podľa Merkelovej príliš vágna, ale naopak čo možno najkonkrétnejšia. Ak by totiž bola príliš všeobecná, nasledovné plánované 21-mesačné prechodné obdobie by sa mohlo ukázať prikrátke na vypracovanie úplnej dohody o voľnom obchode. Akási „hra o čas“ by podľa Merkelovej nebola dobrá ani pre samotné podnikanie, citovala kancelárku agentúra AP.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Angela Merkelová #Brexit