Macron na pôde OSN: "Chcem nový svetový poriadok s ľudskou tvárou"

Nacionalizmus vždy vedie k porážke, vyhlásil na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia (VZ) OSN v New Yorku francúzsky prezident Emmanuel Macron.

25.09.2018 21:35
OSN 73. valné zhromaždenie Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na 73. valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) v New Yorku.
debata (23)

Šéf Elyzejského paláca podľa agentúry AP taktiež uznal, že starý svetový poriadok nedokázal vyriešiť rozšírenú nerovnosť, a vyzval na „nový svetový poriadok s ľudskou tvárou“.

Macron takisto poznamenal, že rastie nedôvera voči OSN, Európskej únii a ďalším medzinárodným orgánom. „Môžete byť unavení z multilatera­lizmu,“ vyhlásil, pričom kritizoval samoľúbosť a izolacionizmus.

Francúzsky prezident zdôraznil, že je načase spustiť globálnu spoluprácu s cieľom zastaviť násilie voči ženám. Podľa jeho slov im treba dať miesto vo vedúcich pozíciách, ktoré im prináleží.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas... Foto: TASR/AP, Richard Drew
OSN 73. valné zhromaždenie Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas prejavu na 73. valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) v New Yorku.

Erdogan: OSN musí podstúpiť reštrukturalizáciu

OSN musí podstúpiť reštrukturalizáciu, ak má uspieť, vyhlásil na 73. zasadnutí VZ OSN v New Yorku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký líder podľa agentúry AP ďalej uviedol, že OSN „stráca schopnosť spĺňať očakávania ľudstva prostredníctvom mieru a prosperity“.

„Domnievame sa, že keď hovoríme, že svet je väčší ako päťka, stávame sa hlasom spoločného svedomia ľudskej rasy,“ narážal Erdogan na päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, teda USA, Rusko, Čínu, Britániu a Francúzsko.

Podľa agentúry Anadolu Erdogan povedal, že týchto päť štátov „zostáva nečinných voči útlaku v iných častiach sveta“. Poukázal na niekdajšie „masakre“ v Bosne a Hercegovine, Rwande, Somálsku, najnovšie v Mjanmarsku a „Palestíne“. Odohrali sa pred očami Bezpečnostnej rady OSN, zdôraznil.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #Recep Tayyip Erdogan #Emmanuel Macron #73. Valné zhromaždenie OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy