V Chorvátsku a Toskánsku zúria lesné požiare, evakuovali desiatky ľudí

Lesný požiar podporovaný silným vetrom si vyžiadal evakuáciu desiatok ľudí v južnej časti Chorvátska, informovala agentúra AP.

25.09.2018 22:51 , aktualizované: 23:03
požiar Foto:
Lesný požiar pri dedine Orebič na dalmátskom polostrove Pelješač.
debata

Hasiči sa za pomoci 50 vojakov snažia dostať pod kontrolu plamene, ktoré zasiahli krovinaté porasty pri dedine Orebič na dalmátskom polostrove Pelješač. Neďaleko tohto polostrova sa nachádza turistami vyhľadávaný ostrov Korčula.

Požiar zničil štyri domy a vynútil si evakuáciu asi 40 obyvateľov. Silný vietor zase narušil prevádzku trajektov medzi chorvátskymi ostrovmi a dopravu na mostoch a diaľniciach pozdĺž pobrežia.

Záchranári dúfajú, že sa im podarí odkloniť plamene od ohrozenej dediny smerom do kopcov. Hasičské lietadlá sa do akcie mohli zapojiť až v utorok večer, keď vietor zoslabol. Zatiaľ neboli hlásené obete na životoch ani zranenia.

Chorvátske úrady stále pátrajú po 25-ročnej žene z Mexika, ktorá je nezvestná od pondelka, kedy sa išla surfovať v rozbúrenom mori neďaleko ostrova Brač.

V Toskánsku evakuovali 700 ľudí

Lesný požiar v regióne Toskánsko v strede Talianska si v utorok vyžiadal evakuáciu 700 ľudí, píše agentúra DPA.

Požiar vypukol v Pisanských vrchoch asi 16 km severovýchodne od mesta Pisa. S požiarom v noci bojovalo 80 hasičov a 50 dobrovoľníkov, situáciu im však sťažoval silný vietor.

Okolo 700 obyvateľov z neďalekých oblastí Calci a Vicopisano muselo opustiť svoje domovy, informovala spravodajská agentúra ANSA, odvolávajúc sa na miestne úrady.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. „Čakáme na výsledky vyšetrovania,“ napísal na svojom Twitteri predseda toskánskej vlády Enrico Rossi, ktorý v oblasti postihnutej požiarom vyhlásil výnimočný stav.

debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #evakuácia #lesný požiar #Dalmácia