Francúzsky súd uvoľnil peniaze od štátu pre stranu Marine Le Penovej

Francúzsky súd uvoľnil v stredu polovicu z dvoch miliónov eur zo štátneho príspevku pre stranu krajne pravicovej političky Marine Le Penovej, ktoré boli zadržané počas pokračujúceho vyšetrovania údajného zneužívania peňazí Európskej únie.

26.09.2018 12:09
Francúzsko, Marine Le Pen Foto: ,
Líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová.
9

Parížsky odvolací súd odblokoval financie po tom, ako Le Penová uviedla, že sú nevyhnutné pre stranu, aby dokázala pokryť svoje prevádzkové náklady, hlavne na mzdy a prenájom.

Tlačová agentúra AP pripomína, že politické strany vo Francúzsku majú nárok na peniaze od štátu v závislosti od svojich volebných výsledkov.

Sudcovia sa v lete rozhodli zadržať dva milióny eur, takmer polovicu z tohtoročného 4,5-miliónového príspevku pre Národné zhromaždenie (RN), ktoré bolo v minulosti známe ako Národný front (FN).

Parížska prokuratúra od decembra 2016 vyšetruje podozrenia, že asistenti europoslancov Národného frontu, platení z prostriedkov Európskeho parlamentu (EP), v skutočnosti vykonávali prácu pre túto stranu vo Francúzsku. EP vlani odhadol, že takto neoprávnene zinkasovali celkovo asi päť miliónov eur. Le Penová a jej strana tieto obvinenia popierajú.

Le Penová sa vlani dostala do druhého kola prezidentských volieb, v ktorom ju porazil centrista Emmanuel Macron. Spolu so siedmimi ďalšími kandidátmi vtedy ešte Národného frontu ju zvolili za poslankyňu parlamentu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #súd #Marine Le Penová