Sudca Kavanaugh čelí ďalším obvineniam

Ďalšie a ďalšie obvinenia zo sexuálnych útokov komplikujú kandidátovi do najvyššieho súdu USA Brettovi Kavanaughovi dnešné vypočutie v právnom výbore amerického Senátu. Okrem troch žien, ktoré doteraz Kavanaugha obvinili, sa v médiách objavili informácie o ďalších prípadoch, v ktorých dnes päťdesiattriročný sudca pred rokmi údajne účinkoval ako chlípny násilník.

27.09.2018 11:53
Kavanaugh Foto: ,
V prvom novom obvinení vraj Brett Kavanaugh v roku 1998 pri odchode z baru napadol svoju vtedajšiu priateľku, v ďalších dvoch prípadoch ide o bližšie neurčený sexuálnej útok z roku 1985 a o znásilnenie.
debata (1)

Nové obvinenia sa opierajú o zverejnený záznam komunikácie medzi justičným štábom právneho výboru Senátu a troma členmi Kongresu, ktorí nové informácie o Kavanaughovom správaní získali. V prvom prípade vraj sudca v roku 1998 pri odchode z baru napadol svoju vtedajšiu priateľku, v ďalších dvoch ide o bližšie neurčený sexuálnej útok z roku 1985 a o znásilnenie. Právny výbor o týchto kauzách informovali senátori Cory Gardner, Sheldon Whitehouse a Kamala Harrisová. Zdroje ich informácií sú anonymné.

Kavanaugh podľa serveru Politico všetky tieto obvinenia odmietol, rovnako ako predchádzajúce tvrdenie svojich údajných obetí. Kampaň okolo svojej osoby označil za „kocúrkovo“. Pri dnešnom vypočutí sa Kavanaugh bude brániť len proti prvému obvineniu, ktoré proti nemu vzniesla jeho bývala spolužiačka zo strednej školy Christine Blaseyová Fordová. V médiách sa dnes objavil prepis úvodných vystúpení Kavanaugha a jeho údajnej obete, ktorá sudca viní z pokusu o znásilnenie pred 36 rokmi.

Kavanaugh v ňom uvádza, že počas stredoškolských štúdií sa sústredil na „školu, šport, kostol a charitu“. Pripúšťa, že s priateľmi občas popíjal. „Robil som veci, ktoré ma dnes mrzia … Nikdy som ale neurobil nič ani vzdialene podobného tomu, čo Fordová tvrdí,“ uvádza sa v Kavanaughovom vyhlásení.

Zasadnutie právneho výboru, ktoré americké médiá zhodne označujú za historické, začína o 16:00 SELČ. Okrem členov výboru bude v miestnosti ešte niekoľko desiatok ďalších osôb, menšia skupina novinárov a zopár televíznych kamier. Fordová má hovoriť prvá, Kavanaugh bude následne na jej slová reagovať. Dĺžka ich vystúpenia nie je nijako obmedzená, na žiadosť Fordovej ale počas jej výpovede Kavanaugh v miestnosti nebude.

Právny výbor má dvadsaťjeden členov, jedenásť republikánov a desať demokratov. Klásť otázky majú podľa straníckej príslušnosti striedavo, každý má na to päť minút. Pretože všetci republikáni vo výbore sú muži, bude za ne zrejme vzhľadom na citlivosť prípadu otázky klásť republikánska prokurátorka z Arizony Rachel Mitchellová.

1 debata chyba