The Times ku kauze Skripaľ: Údaje o Petrovovi budú známe o sedem až desať dní

Údaje o totožnosti Alexandra Petrova - druhého z mužov podozrivých zo spáchania pokusu o otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry - budú zverejnené v najbližších siedmich až desiatich dňoch. Napísal to v piatok britský denník The Times s odvolaním sa na zdroje oboznámené s týmto prípadom.

28.09.2018 10:10
Alexandr Petrov, Ruslan Boširov Foto:
Alexandr Petrov (vľavo) a Ruslan Boširov na snímkach londýnskej polície.
debata (71)

Tím, ktorý v stredu odhalil pravú totožnosť prvého podozrivého – plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Anatolija Čepigu, ktorý do Británie pricestoval s pasom na meno Ruslan Boširov -, je presvedčený, že pozná aj skutočné meno jeho mladšieho kolegu vystupujúceho pod menom Alexandr Petrov. Jeho meno zverejnia o sedem až desať dní, napísali The Times.

Britské úrady považujú Ruslana Boširova a Alexandra Petrova za agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU.

V rozhovore, ktorý po zverejnení svojej identity britskými úradmi poskytli 13. septembra šéfredaktorke ruskej spravodajskej televízie RT Margarite Simoňjanovej, však obaja Rusi tvrdili, že do Salisbury pricestovali ako turisti.

Britský denník Daily Telegraph v piatok napísal, že britské spravodajské služby a protiteroristická policajná jednotka medzičasom identifikovali aj tretieho podozrivého v prípade Skripaľ.

Podľa Telegraphu tento tretí podozrivý – údajne tiež zamestnanec GRU – navštívil Salisbury s cieľom zhromaždiť spravodajské informácie pre svojich kolegov Alexeja Petrova a Ruslana Boširova, ktorí podľa Británie pokus o otrávenie Skripaľovcov spáchali.

Tento agent pre kolegov vypracoval plán ulice v Salisbury, kde býval Skripaľ, a zistil, ktoré dvere na dome používa.

Polícia pri vyšetrovaní útoku na Skripaľa zistila, že nervovoparalytická látka, ktorou mal byť tento bývalý agent GRU otrávený, bola nanesená aj na kľučku vchodových dverí.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Skripaľ