Rumunský ústavný súd podporil právo homosexuálov na manželstvo

Ústavný súd Rumunska vo štvrtok rozhodol, že homosexuálne páry žijúce v tejto krajine majú mať rovnaké práva ako heterosexuálne.

28.09.2018 11:19
debata (14)

Informoval o tom v piatok portál EURACTIVE. Portál súčasne dodal, že tento súdny verdikt je v rozpore s cieľom referenda, ktoré sa v Rumunsku uskutoční v októbri a ktoré sa snaží zmeniť definíciu manželstva v ústave, a tým de facto zabrániť uzatváraniu manželstiev osobami rovnakého pohlavia.

Ústavný súd vo svojom verdikte zo štvrtka uviedol, že homosexuálne páry majú rovnaké právo na súkromný a rodinný život ako heterosexuálne, a preto by im mali byť uznané rovnaké práva i povinnosti.

Referendum má spresniť definíciu manželstva

Tento verdikt vyniesol ústavný súd pred referendom, naplánovaným na 6. a 7. októbra, ktoré by mohlo spresniť definíciu „rodiny“ v rumunskej ústave na zväzok muža a ženy. Teraz je totiž manželstvo v Rumunsku vnímané len ako zväzok medzi dvoma manželmi.

Plebiscit iniciovalo združenie Koalícia pre rodinu a iné subjekty blízke pravoslávnej cirkvi.

Konanie referenda začiatkom septembra odobril rumunský Senát. Konal na základe petície požadujúcej novelu ústavy, ktorá by pozmenila definíciu manželstva. Petíciu podpísali zhruba tri milióny Rumunov.

Viacerí zákonodarcovia v spoločensky konzervatívnom Rumunsku sa zasadzujú za to, aby sa ústava pozmenila v súlade s náboženstvom. Referendum, naopak, odsudzujú aktivisti lobujúci za rovnaké práva pre homosexuálne páry.

Rumunsko sobáše osôb rovnakého pohlavia neuznáva a takýmto párom neposkytuje ani žiadnu právnu ochranu, priblížila agentúra AP.

Aby bol plebiscit o manželstve platný, musí sa na ňom zúčastniť najmenej 30 percent rumunských voličov.

Referendum je terčom kritiky

Vypísanie referenda o tejto otázke je terčom kritiky liberálnej časti rumunskej spoločnosti, ale aj zo zahraničia.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International tvrdí, že ak bude referendum platné a Rumunsko urobí zmeny vo svojej ústave, pôjde o porušenie medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv a homofóbnu diskrimináciu.

Proti referendu v Rumunsku namietajú aj sociálni demokrati v Európskom parlamente, ktorí upozorňujú, že agenda „tradičnej rodiny sa odkláňa od progresívnej línie ich klubu (S&D)“.

Skupina europoslancov z krídla S&D usporiadala v stredu v Bukurešti stretnutie, v ktorom za účasti rumunskej premiérky Vioriky Dancilaovej diskutovala o otázkach právneho štátu.

Pripomínali na ňom, že Rumunsko preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie už v januári, teda pred voľbami do europarlamentu, a preto rumunskú vládu žiadali, aby poskytla „objasnenie“ v niekoľkých otázkach – vrátane početných veľkých káuz korupcie a nadchádzajúceho referenda o zákaze manželstiev rovnakého pohlavia.

Dancilaová poznamenala, že v prospech referenda nepodnikla nijakú kampaň, no europoslanci z S&D mali informácie, že v Rumunsku robí premiérka presný opak, konštatoval EURACTIVE.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd #Rumunsko #homosexuálne manželstvá