Pápež zbavil úradu čilského pedofilného kňaza Karadimu

Pápež František zbavil úradu čilského kňaza Fernanda Karadimu - muža stojaceho v centre škandálu sexuálneho zneužívania, ktorý otriasol katolíckou cirkvou. Odobratím kňazstva pápež ešte pritvrdil trest, ktorý tomuto najznámejšiemu čilskému pedofilnému kňazovi pred niekoľkými rokmi udelil Vatikán.

28.09.2018 16:47
Vatican Pope Foto: ,
Súčasný pápež František.
debata (2)

Príslušné pápežovo rozhodnutie oznámil Vatikán vo svojom piatkovom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP.

Karadimu (88) uznal Vatikán v roku 2011 za vinného z desaťročia trvajúceho zneužívania desiatok detí a odsúdil ho na to, aby zvyšok života strávil v „pokání a modlitbe“. To je trest, ktorý sa tradične udeľuje straším kňazom usvedčeným zo znásilňovania či zneužívania detí, priblížila AP a dodala, že takúto praktiku dlhodobo kritizujú samotné obete zneužívania ako príliš miernu.

Vatikán vo vyhlásení neuviedol, aké nové dôkazy, a či vôbec nejaké, pápeža podnietili k odobratiu kňazstva Karadimovi. To je rozsudok, ktorý sa medzi katolíckym duchovenstvom považuje za ekvivalent rozsudku smrti, píše AP.

Sexuálny škandál okolo Karadimu výrazne poškodil obraz cirkvi v kedysi tradične katolíckom Čile. Mal negatívny vplyv aj na imidž pápeža, pretože počas januárovej návštevy Čile sa zastával biskupov obviňovaných z toho, že kryli sexuálny škandál. Pápež neskôr tento svoj postoj prehodnotil. Svoju rezignáciu Františkovi ponúklo ešte v máji v súvislosti so škandálom všetkých 34 čilských biskupov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež #odvolanie #kňaz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy