Tisícky ľudí demonštrovali v Berlíne proti Erdoganovi

28.09.2018 18:12, aktualizované: 20:35
berlín, erdogan
Protest proti Erdoganovi v Berlíne. Autor: ,

Na 8 000 odhadli organizátori piatkovej protestnej akcie v Berlíne počet demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc nemeckej metropoly, aby vyjadrili svoj nesúhlas s politikou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana počas jeho oficiálnej návštevy Nemecka.

Na podujatí pod mottom Erdogan not welcome (Erdogan nie je vítaný) sa zúčastnili predovšetkým ľudia nemeckej, tureckej a kurdskej národnosti. Polícia odhadla, že ich počet bol o čosi nižší, ako uviedli organizátori (5000–6000 ľudí).

Informovali o tom internetový serverrbb24.de, ako aj tlačová agentúra DPA.

Hlavným terčom kritiky bolo potlačovanie demokracie, či slobody prejavu a tlače v krajine polmesiaca

Priebeh akcie, na ktorej nechýbali transparenty volajúce po zastavení zbrojárskeho exportu do Turecka a po ukončení údajnej genocídy kurdskej spoločnosti, nenarušili veľké incidenty. Protest bol pokojný, aj keď účastníci skandovali heslá ako „Bok po boku proti fašizmu“ či „Nech žije medzinárodná solidarita“.

Napriek tomu musela polícia dočasne pozastaviť pochod demonštrantov, pretože niektorí z nich sa v rozpore s platnou legislatívou zamaskovali a prezentovali symboly mimo zákon postavenej Strany kurdských pracujúcich, respektíve odpálili aj pyrotechniku. Po výzve na zachovanie verejného poriadku však pochod pokračoval do cieľovej destinácie neďaleko dejiska večernej recepcie prezidenta Steinmeiera na počesť hosťa z Ankary bez ďalších komplikácií.

#Nemecko #Berlín #demonštrácia #Recep Tayyip Erdogan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku