Výbor Senátu odporučil Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu

Členovia právneho výboru amerického Senátu schválili nomináciu Bretta Kavanaugha do funkcie sudcu Najvyššieho súdu USA. Na budúci týždeň by o tomto nominantovi prezidenta Donalda Trumpa malo hlasovať plénum Senátu. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

28.09.2018 20:16, aktualizované: 20:30
USA Kavanaugh obvinenia žena Senát vypočutie Foto: ,
Brett Kavanaugh, nominant na nového sudcu Najvyššieho súdu USA, čelí obvineniam zo sexuálneho napadnutia.
debata (3)

Členovia právneho výboru schválili Kavanaughovu nomináciu tesnou väčšinou hlasov, keď za hlasovalo 11 senátorov a desiati boli proti. Za Kavanaugha hlasovali všetci republikánski členovia výboru, demokrati boli proti.

Pred právnym výborom vypovedala vo štvrtok profesorka z Kalifornie Christine Blaseyová Fordová, ktorá tvrdí, že Kavanaugh ju sexuálne napadol na večierku, keď boli na strednej škole. Iná žena, Deborah Ramirezová, hovorí, že sa pred ňou obnažoval na večierku na internáte počas štúdia na vysokej škole.

Kavanaugh (53) obe obvinenia popiera. Podľa jeho slov nikdy neurobil nič také, z čoho ho obviňujú, a pohlavný styk mal až „veľa rokov“ po strednej škole.

Brett Kavanaugh je známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Jeho vymenovanie už pred zverejnením obvinení odmietli opoziční demokrati, ktorí sa obávajú, že na Najvyššom súde USA sa tým na desaťročia upevní konzervatívna väčšina.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Najvyšší súd #Donald Trump #Brett Kavanaugh
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy