Útok počas vojenskej prehliadky v Iráne bol vraj dôsledkom zanedbania povinností

Útok na účastníkov vojenskej prehliadky v iránskom meste Ahváz na juhozápade krajiny, ktorý si v sobotu 22. septembra vyžiadal 25 obetí, bol dôsledkom zanedbania povinností zo strany bezpečnostných zložiek. Povedal to v sobotu predseda iránskeho parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Hešmatolláh Faláhatpíše.

29.09.2018 14:30

Podľa agentúry ISNA to Faláhatpíše tvrdí na základe videozáznamov zhotovených ministerstvom pre spravodajské služby a armádou, uviedla agentúra AP.

„Kameraman prosil ostreľovača, aby strieľal na útočníkov, ten však čakal na rozkaz svojho nadriadeného,“ povedal Faláhatpíše. Potvrdil aj to, že niektorí zo zranených mali skúsenosti z bojov proti Islamskému štátu (IS) v Sýrii. Ak by mali zbrane, mohli podľa jeho slov tragédii zabrániť.

Útok v Ahváze si vyžiadal 25 obetí vrátane 12 príslušníkov elitných revolučných gárd a viac ako 60 zranených. K streľbe sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát a aj protivládna skupina etnických Arabov nazvaná Ahvázsky národný odpor, ktorá je strešnou organizáciou viacerých radikálnych hnutí.

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov útok označila za „odporný a zbabelý“ s tým, že jeho organizátori musia byť povolaní na zodpovednosť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ahváz