Francúza zapleteného do škandálu okolo nobeloviek odsúdili na 2 roky

01.10.2018 11:36
Jean-Claude Arnault
Jean-Claude Arnault, ktorého zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia obvinilo celkovo 18 žien. Skutky sa mali stať v rokoch 1996-2017 vo Švédsku a v Paríži. Autor: ,

Na dva roky väzenia poslal štokholmský súd v pondelok za mreže Jeana-Clauda Arnaulta - ústrednú postavu škandálu súvisiaceho s udeľovaním Nobelových cien za literatúru. Francúz čelil vo Švédsku obvineniu zo znásilnenia, ktorého sa dopustil v roku 2011. Informovala agentúra DPA.

Jean-Claude Arnault, známa osobnosť vo švédskej kultúre, je manželom Katariny Frostensonovej – poetky a už bývalej členky Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru. Je zodpovedný za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti.

V dôsledku tohto škandálu sa členstva vo Švédskej akadémii vzdalo sedem z jej 18 členov. Traja z nich sa koncom augusta mali do akadémie vrátiť, tí to však popreli.

Zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia Arnaulta obvinilo celkovo 18 žien. Skutky sa mali stať v rokoch 1996–2017 vo Švédsku a v Paríži – v byte, ktorý tam Švédska akadémia vlastní.

#Nobelova cena #Švédsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku