Macedónsky premiér Zaev začne už v utorok konzultácie s opozíciou o novele ústavy

Macedónsky premiér Zoran Zaev v pondelok v Skopje ohlásil, že už v utorok začne konzultácie s predstaviteľmi opozičných strán o zmene ústavy týkajúcej sa názvu krajiny v súlade s obsahom macedónsko-gréckej bilaterálnej dohody, a to i napriek tomu, že nedeľňajšie referendum o tejto otázke bolo neplatné.

01.10.2018 22:25
macedónsko referendum pochod zoran zaev Foto: ,
Macedónsky premiér Zoran Zaev (uprostred) sa zúčastnil pochodu na podporu referenda o zmene názvu krajiny.
debata (7)

Novela ústavy vyžaduje v zmysle platnej legislatívy dvojtretinovú podporu 120-členného parlamentu, teda hlasy 80 zákonodarcov. Vládna koalícia v ňom však disponuje iba 69 mandátmi.

Zaev dúfa, že sa mu podarí presvedčiť aj pravicové strany, aby zmenu macedónskej ústavy podporili.

V najsilnejšej opozičnej strane krajiny VMRO-DPMNE, ktorá pred referendom neviedla otvorenú kampaň proti pozitívnemu hlasovaniu a neohlásila ani bojkot plebiscitu, avšak podľa oficiálneho stanoviska vyzvala svojich voličov a sympatizantov, aby sa rozhodovali podľa vlastného svedomia, sa podľa médií názory na otázku rozchádzajú. Časť strany zmenu názvu krajiny jednoznačne odmieta, kým druhá časť zastáva postoj, že pre euroatlantickú integráciu krajiny je potrebné priniesť obete.

Zaev sa vyjadril, že v priebehu niekoľkých dní by mu malo byť jasné, či v radoch opozície jestvuje ochota prispieť k dvojtretinovej väčšine a podporiť zmenu ústavy. Ak by k tomu nedošlo, potom, ako zopakoval, bude iniciovať vypísanie predčasných volieb v Macedónsku, informovala tlačová agentúra MTI.

Podľa definitívnych údajov štátnej volebnej komisie sa v nedeľňajšom referende, do ktorého sa zapojilo 36,91 percenta oprávnených voličov, vyjadrilo za zmenu názvu krajiny 91,46 percenta občanov a iba 5,65 percenta hlasov bolo proti.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Macedónsko #zmena ústavy #Zoran Zaev