Francúzska polícia podnikla veľký záťah proti šíitskemu združeniu

Asi 200 policajtov v utorok v rámci prevencie terorizmu zasahovalo v sídle moslimského združenia na severe Francúzska a v domoch jeho hlavných predstaviteľov. Úrady podozrievajú organizáciu Centre Zahra France z legitimizácie džihádu a podpory teroristických hnutí, napísala agentúra AFP. Polícia údajne vypočula 11 osôb a traja ľudia skončili po zásahu vo väzbe. So záťahom podľa všetkého súvisí tiež zablokovanie majetku viacerým iránskym subjektom.

02.10.2018 12:01
debata (2)

Operácia v meste Grande-Synthe pri Dunkerque sa začala o 06:00 SELČ a „patrí do rámca prevencie terorizmu“, uviedla francúzska prokuratúra. Podľa zdrojov AFP boli zadržané tri osoby, predovšetkým za nelegálne držanie strelných zbraní. Polícia vykonala celkom 12 domových prehliadok a údajne zhabala zbrane a ďalšie predmety, úrady tiež Centre Zahra France na pol roka zmrazili majetok.

Spomínaná organizácia je jednou z najvýznamnejších šíitskych organizácií v Európe, povedala AFP osoba blízka vyšetrovaniu. Pod združenie spadá rad ďalších skupín ako napríklad Antisionistická strana alebo Francúzska federácia šíitov, ktorých prostriedky boli tiež zablokované. Centre Zahra France je údajne podozrivá z ospravedlňovania džihádu a z podpory teroristických hnutí Hamas a Hizballáh.

Palestínsky Hamas aj libanonský Hizballáh majú podporu Iránu. Francúzske úrady v utorok tiež informovali o šesťmesačnom zmrazení majetku patriaceho iránskym tajným službám a ďalej majetku dvoch iránskych občanov. Jedného z nich oficiálne vyhlásenie identifikovalo ako Assadulláha Assadího. To je tiež meno iránskeho diplomata, ktorý bol v Nemecku vypočúvaný pre podozrenie z plánovania útoku vo Francúzsku. Zmarený útok mal na konci júna zasiahnuť zhromaždenie organizované iránskou opozíciou vo Villepinte pri Paríži. Francúzska vláda podľa agentúry Reuters v utorok uviedla, že blokovanie majetku s plánovaným útokom súvisí.

„Tento extrémne závažný čin plánovaný na našom území nemohol zostať bez odozvy,“ uviedli v spoločnom vyhlásení francúzske ministerstvá vnútra, zahraničia a financií.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #džihád #teroristická hrozba