Stoltenberg ohlásil najväčšie vojenské cvičenie NATO od konca studenej vojny

Severoatlantická aliancia sa pripravuje na jedno z najväčších vojenských cvičení za posledné roky. Na operácii s názvom Trident Juncture, ktorá sa uskutoční koncom októbra, sa má zúčastniť približne 45-tisíc spojeneckých vojakov oznámil v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

02.10.2018 15:23
BRITAIN-AIRCRAFTCARRIER/LEAK Foto:
Pýcha britského námorníctva lietadlová loď HMS Queen Elizabeth.
debata (135)

Podľa údajov tlačovej agentúry DPA bude toto obranné cvičenie založené na „fiktívnom, ale realistickom“ scenári simulujúcom kolektívnu reakciu NATO na ozbrojený útok proti jednému z členských štátov Aliancie. Stoltenberg spresnil, že pôjde o najväčší spoločný výcvik vykonávaný vojakmi NATO od konca studenej vojny.

Okrem vyslaných vojakov z 29 členských krajín NATO sa na manévroch v dňoch 25. októbra až 7. novembra zúčastnia aj partnerské krajiny Švédsko a Fínsko.

„Na cvičení sa zúčastní 150 bojových lietadiel, 60 lodí a 10-tisíc vozidiel,“ uviedol Stoltenberg pred novinármi v bruselskom sídle Aliancie. Stoltenberg s podrobnosťami spoločnej operácie vo štvrtok oboznámi ministrov obrany NATO, ktorí sa v Bruseli stretnú na tradičnom pracovnom zasadnutí. Novinárov upozornil, že ide o obranné cvičenie, ktoré nie je namierené proti žiadnej krajine, a spresnil, že Rusko dostalo pozvánku, aby na manévre poslalo pozorovateľov.

Cvičenie NATO sa uskutoční dva mesiace po tom, ako Rusko v auguste usporiadalo na východe krajiny obrovské vojenské manévre, na ktorých sa podľa Moskvy zúčastnilo približne 300-tisíc vojakov.

135 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojenské cvičenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy