Z ostrova Sulawesi hlásia už 1407 mŕtvych, vybuchla tam aj sopka

, 03.10.2018 07:00, aktualizované: 10:36
Indonézia Sulawesi zemetrasenie cunami
Muži kráčajú po zemetrasením zničenej ceste v meste Palu, v centrálnej časti ostrova Sulawesi. Autor: ,

Počet mŕtvych v dôsledku zemetrasení a cunami, ktoré v piatok zasiahli indonézsky ostrov Sulawesi, stúpol na 1 407. Informáciu potvrdili tamojšie úrady. Centrálnu časť ostrova zasiahli vlny vysoké tri metre po tom, ako tam udrelo niekoľko zemetrasení, pričom najsilnejšie malo magnitúdu 7,5. Po zemetrasení bolo s ťažkými zraneniami hospitalizovaných viac než 2 550 ľudí, 113 osôb zostáva nezvestných.

Zástupcovia Červeného kríža pre BBC uviedli, že záchranári našli pod troskami kostola telá 34 osôb, ktoré patrili do skupiny 86 študentov z Biblického tábora. Osud zvyšných 52 študentov zatiaľ nie je známy. Úrady sa takisto pokúšajú zachrániť ľudí, ktorí boli v hoteli Roa Roa, keď sa zrútil. Doteraz sa im podarilo vytiahnuť troch živých a deväť mŕtvych.

Ako uvádza BBC, ľudia sa snažia zabezpečiť základné potraviny pre svojich blízkych. V meste Palu nefungujú takmer žiadne bežné služby a problém je aj s pitnou, tečúcou vodou či elektrinou. Obyvatelia začali hádzať kamene do ozbrojených policajtov, ktorí strážia obchod, do ktorého chcú hladujúci ľudia vniknúť. Muži zákona už použili aj slzný plyn. Niekoľko osôb zatkli za krádeže počítačov alebo hotovosti. Konvoj s humanitárnou pomoc takisto strážia policajti a armáda.

Po výbuchu sopky obete hlásené neboli

V stredu na ostrove vybuchla aj sopka Soputan a vychrlila oblak popola až do výšky štyri kilometre nad kráterom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof. Obete na životoch ani zranenia v dôsledku výbuchu sopky hlásené neboli. Sopečný popol by tiež podľa agentúry nemal ohrozovať plynulosť leteckej dopravy.

„Obyvatelia by si mali dávať pozor na blokovobahenné prúdy, ku ktorým po erupcii sopky môže dôjsť,“ povedal predstaviteľ agentúry Sutopo Nugroho. Napriek tomu, že 1 784 metrov vysoký stratovulkán Soputan sa nachádza na ostrove Sulawesi, ktorý minulý týždeň zasiahli silné zemetrasenia a cunani, leží sopka približne 900 kilometrov od postihnutej oblasti.

Indonézia sa nachádza v regióne, kde na seba naráža viacero tektonických platní, preto sú v rozľahlej súostrovnej krajine v juhovýchodnej Ázii zemetrasenia a výbuchy sopiek časté. Na 13 000 ostrovoch Indonézie leží približne 500 sopiek, 128 z nich je aktívnych.

#zemetrasenie #indonézia #sopka #cunami #Sulawesi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku