Británia obvinila ruskú vojenskú rozviedku GRU z kybernetických útokov

04.10.2018 06:29, aktualizované: 12:09

Britskí predstavitelia vyhlásili, že ruská vojenská rozviedka GRU stojí za nedávnou vlnou globálnych kybernetických útokov. Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt uviedol vo štvrtok, že GRU je zodpovedná za "nevyberavé a bezohľadné" útoky proti politickým inštitúciám, firmám, médiám a športom.

Britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) prišlo k záveru, že hackerov stojacich za početnými útokmi identifikovali ako pracovníkov GRU. Podľa NCSC sú štyri nové útoky spojené s GRU, podobne ako aj predošlé kybernetické útoky. Útoky na Svetovú antidopingovú agentúru, ukrajinský dopravný systém, americké prezidentské voľby v roku 2016 sú veľmi pravdepodobne prácou GRU, konštatuje NCSC.

Britský minister obrany Gavin Williamson v reakcii uviedol, že séria kybernetických útokov vo svete, z ktorých je obviňované Rusko, je prácou „párijského štátu“. Dodal, že Spojené kráľovstvo a spojenci Severoatlantickej aliancie (NATO) budú takéto aktivity musieť v budúcnosti odhaľovať.

„Toto nie sú činy svetovej mocnosti. Toto sú činy párijského štátu,“ povedal Williamson.

Párijským štátom sa od 90. rokov minulého storočia nazývajú krajiny s politikou a zákonmi nezlučiteľnými so štandardmi civilizovaného sveta. Sú kvôli tomu terčom verejnej kritiky iných vlád a medzinárodných organizácií a môžu byť na ne uvalené aj rôzne formy medzinárodných sankcií.

Agentúra AP pripomína, že britskí predstavitelia obvinili GRU z marcového útoku nervovoparalytickou látkou voči bývalému ruskému špiónovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére Juliji v anglickom meste Salisbury. Ruské akúkoľvek účasť popiera.

#Veľká Británia #Rusko #GRU #hackerské útoky #ruská vojenská rozviedka #jeremy hunt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku