Orbán sa s Erdoganom dohodli na vojenskej spolupráci

08.10.2018 18:43
orban, erdogan
Na nadviazaní silnej spolupráce v oblasti vojenského priemyslu sa dohodli v Budapešti Viktor Orbán s Recepom Tayyipom Erdoganom. Autor: ,

Na nadviazaní silnej spolupráce v oblasti vojenského priemyslu sa dohodli v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Orbán podľa spravodajského servera Hvg.hu povedal, že pôjde o zbrojársku a odbornú spoluprácu a zdôraznil, že Maďarsko s Tureckom sú spojencami v rámci NATO.

„Maďarsko ráta so spoluprácou s Tureckom vo vybudovaní modernej armády,“ konštatoval maďarský premiér.

Podľa slov Orbána maďarská diplomacia sleduje mimoriadne pozorne dianie v troch hlavných mestách – v Ankare, Moskve a Berlíne. Dodal, že vzájomné maďarsko-turecké vzťahy sú založené na úcte. Premiér ocenil, že Turecko nepúšťa ďalej migrantov, stará sa o nich, čím vlastne chráni aj Európu.

Orbán zdôraznil, že maďarským záujmom je stabilné a silné Turecko, ktoré zabezpečí mier v tamojšom regióne a pribrzdí migráciu smerujúcu do Európy. „Bezpečnosť Maďarska priamo súvisí so stabilitou Turecka, ktorá je podmienkou toho, aby migračná trasa po súši neohrozovala Maďarsko,“ konštatoval.

Maďarský ministerský predseda rokoval s Erdoganom aj o boji proti terorizmu, ktorý je podľa jeho vyjadrenia dôležitý pre obe krajiny. Orbán podotkol, že Turecko leží v teroristicky viac ohrozenom regióne.

Poďakoval za mauzóleum

Erdogan, ktorý označil Orbán za svojho priateľa, informoval, že v Turecku žije 3,5 milióna sýrskych a 500.000 irackých utečencov, ale sú tam aj utečenci z Pakistanu či Afganistanu. „Ankara očakáva od európskych a ďalších krajín pomoc v utečeneckej otázke,“ zdôraznila turecká hlava štátu.

Najvyšší turecký predstaviteľ sa poďakoval Maďarsku za starostlivosť a o obnovu mauzólea Gül Babu. Osmanský básnik Gül Baba zomrel v Budíne tesne po dobytí, alebo počas obliehania mesta v roku 1541. Vtedajší vládca Osmanskej ríše Sulejman I. ho vyhlásil za ochrancu mesta. V rokoch 1543 – 1548 mu tretí budínsky paša nechal vystavať mauzóleum Gül Baba Türbe.

Erdogan oznámil, že na jar 2019 sa opäť stretnú lídri Maďarska a Turecka. Dodal, že to bude opäť v Maďarsku.

V utorok dopoludnia sa uskutoční Maďarsko-turecké obchodné fórum, ktoré otvorí prejavom turecký prezident. Na fóre sa zúčastní viac ako 150 podnikateľov z oboch krajín.

#Viktor Orbán #turecko #Recep Tayyip Erdogan #Maďarsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Kytica čierny flower box oranžové kvety

Kytica čierny flower box oranžové kvety

29,99
Orchidea žltá na vysoko

Orchidea žltá na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk