Bellingcat: Druhý Rus z kauzy Skripaľ je lekár GRU Miškin

Pravé meno druhého z Rusov, ktorých Británia viní z útoku na bývalého agenta Sergeja Skripaľa v Anglicku, je Alexander Miškin a je to lekár ruskej vojenskej rozviedky GRU.

08.10.2018 21:37 , aktualizované: 22:11
miškin, petrov Foto: ,
Alexander Petrov (na zábere z letiska Gatwick) je podľa webu Bellingcat v skutočnosti Alexander Miškin a je to lekár ruskej vojenskej rozviedky GRU.
debata (388)

Tvrdí to investigatívny web Bellingcat, ktorý sa odvoláva na verejné zdroje a svedectvo Miškinových známych. Bellingcat tiež uviedol, že má k dispozícii naskenovanú kópiu Miškinovho pasu. Podrobné informácie sa Bellingcat chystá zverejniť v utorok o 14:00 SELČ. Londýnska polícia podľa agentúry Reuters uviedla, že špekulácie o skutočnej totožnosti obvinených nebude komentovať.

Muž bol doteraz známy ako Alexander Petrov. Britské úrady už skôr uviedli, že príslušníci GRU pravdepodobne do Británie cestovali pod falošnými menami.

Miškin sa podľa Bellingcatu narodil v roku 1979 v Archan­geľskej oblasti. Na elitnej vojenskej lekárskej škole vyštudoval na vojenského lekára pre ruské námorníctvo. Ešte počas štúdií ho naverbovala GRU; v roku 2010 sa presťahoval do Moskvy, kde dostal krycie meno, falošný občiansky preukaz a falošný pas na meno Alexander Petrov.

Cesty na Ukrajinu

V období 2011 až 2018 pod týmto menom podľa webu Bellingcat veľa cestoval, a to predovšetkým na Ukrajinu a do moldavského separatistického regiónu Podnestersko. Na Ukrajine bol aj v roku 2013 počas protestov, ktoré viedli k pádu proruskej vlády v Kyjeve.

Miškinova hodnosť je podľa Bellingcatu neznáma, podľa odpracovaných rokov by ale mohol byť v čase pokusu o otravu Skripaľa podplukovníkom alebo plukovníkom.

Bellingcat a britský denník The Daily Telegraph už skôr zverejnili údajnú pravú totožnosť prvého z mužov, ktorým je podľa nich 39-ročný plukovník GRU ovenčený radom medailí Anatolij Čepiga. Verejnosti bol predtým známy ako Ruslan Boširov. Čepiga podľa denníka bojoval v konfliktoch v Čečensku a na Ukrajine a je držiteľom najvyššieho ruského vyznamenania.

Na oboch údajných páchateľov marcového útoku nervovo-paralytickou látkou novičok v Salisbury bol už skôr vydaný európsky zatykač.

Britská prokuratúra verí, že má dostatok dôkazov pre ich odsúdenie za prípravu vraždy Skripaľa a pokus o vraždu jeho dcéry Julie. Tiež mužov podozrieva zo zabitia Dawn Sturgessovej, ktorá s novičkom náhodou prišla do kontaktu v júli. Rusko akýkoľvek podiel na udalostiach odmieta.

388 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #GRU #kauza Skripaľ