Bulhari spomínali na zavraždenú novinárku, vyšetrovaniu neveria

V Bulharsku sa v pondelok večer na viacerých miestach konali spomienkové smútočné zhromaždenia na počesť investigatívnej novinárky Viktorije Marinovovej, ktorú v sobotu znásilnili a zabili v meste Ruse na severe Bulharska.

08.10.2018 22:54
marinová Foto: ,
Bulharsko je po Malte a Slovensku treťou krajinou Európskej únie, kde v priebehu jediného roka prišli novinári násilne o život. To, či smrť Viktorie Marinovovej (30) tiež súvisí s jej novinárskou činnosťou ešte nie je jasné. Na snímke z mesta Ruse ľudia spomínajú na zavraždenú.
debata (27)

V samotnom Ruse si prišli pamiatku novinárky uctiť stovky obyvateľov, ktorí kládli sviečky a kvety k pamätníku na hlavnom námestí. Podobná akcia sa konala aj v metropole Sofia. Podľa agentúry Associated Press (AP) Bulhari vôbec neveria oficiálnemu vyšetrovaniu tejto vraždy. Agentúra cituje Kristinu Petkovovú zo Sofie, podľa ktorej majú Bulhari „nulovú dôveru“ k predstaviteľom krajiny. „Akékoľvek už budú výsledky vyšetrovania, ľudia im neuveria,“ povedala.

Marinovovú v sobotu v Ruse surovo zbili, znásilnili a zavraždili a jej telo nechali ležať v parku pri Dunaji. Bulharský minister vnútra Mladen Marinov hneď v prvej reakcii vyhlásil, že vražda nemala s novinárkinou prácou nič spoločné. „Je to o znásilnení a o vražde,“ povedal. Nie všetci však oficiálnej verzii veria.

Žiadajú zahraničných expertov

V Bulharsku silnejú hlasy žiadajúce, aby okolnosti Marinovovej úmrtia vyšetrovali nielen bulharské orgány, ale aj zahraniční experti z Európskej únie. „Chceme, aby boli súčasťou vyšetrovania aj nezávislí európski vyšetrovatelia, pretože sme presvedčení o tom, že bulharskí predstavitelia sú súčasťou zločineckej scény v tejto krajine,“ povedal v pondelok šéf investigatívnej webstránky Bivol.bg Assen Jordanov, ktorý s Marinovovou spolupracoval.

Jordanov nespochybňuje vyjadrenia bulharskej polície, podľa ktorej zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Marinovovú zabili v súvislosti s jej novinárskou prácou. Pripomína však, že táto novinárka sa púšťala do tém, v ktorých sa iní novinári báli rýpať. Venovala sa predovšetkým podvodom pri využívaní eurofondov v Bulharsku.

Jej posledný článok sa týkal stavebných spoločností zapojených do projektov infraštruktúry financovaných z prostriedkov EÚ, ktoré mali pod palcom miestne úrady. Smerodajná pre vyšetrovanie Marinovovej vraždy by mohla byť aj jej posledná reportáž pre TVN, lokálnu televíznu stanicu v meste Ruse, ktorú táto novinárka vlastnila. Reportáž sa týkala okolností zatknutia rumunského novinára Attilu Bira a jeho bulharského kolegu Dimitara Stojanova zo spomínanej stránky Bivol.bg.

Tašky plné dokumentov

Oboch novinárov, ktorí dlhodobo pracujú na téme zneužívania európskych fondov bulharskými úradmi, zatkli v septembri za dramatických okolností na poli na juhozápadnom okraji bulharskej metropoly Sofia. Na toto miesto obaja prišli na základe tipu od ich informátora a našli tam veľa tašiek plných papierových dokumentov, z ktorých niektoré horeli, iné tleli, ale niektoré boli pomerne zachované.

Vzápätí k nim však pristúpili bulharskí policajti, nasadili im putá a odviezli ich na policajnú stanicu. Jediné vysvetlenie, ktoré novinárom poskytli, bolo to, že ich museli zatknúť za účelom ich identifikácie.

Vraždu bulharskej novinárky odsúdili aj viacerí zahraniční predstavitelia, na expresné a dôkladné vyšetrenie tohto prípadu vyzvalo v pondelok napríklad nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

"Najprv Malta, potom Slovensko a teraz Bulharsko. Je neakceptovateľné, že v Európe vraždia stále ďalších novinárov, vyhlásil v pondelok europoslanec za nemeckých Zelených Sven Giegold, pričom narážal na vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorú zabili v októbri minulého roku, a slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý prišiel o život spolu so svojou snúbenicou vo februári tohto roku.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Bulharsko #vražda novinára