Kavanaugh zložil druhú prísahu sudcu Najvyššieho súdu

Po svojom schválení americkým Senátom zložil sudca Brett Kavanaugh v pondelok v Bielom dome vo Washingtone druhú, slávnostnú prísahu sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

09.10.2018 07:08
Brett Kavanaugh Foto: ,
Brett Kavanaugh zložil druhú prísahu na sudcu Najvyššieho súdu USA.
debata

Po zložení prísahy v prítomnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa, členov svojej rodiny a ďalších hostí Kavanaugh povedal, že Najvyšší súd USA „nie je straníckou alebo politickou inštitúciou“ a sľúbil, že v kolektíve deviatich sudcov tejto najvyššej súdnej inštancie Spojených štátov bude vždy „tímovým hráčom“.

Prvú prísahu zložil Kavanaugh v sobotu len niekoľko hodín po svojom schválení Senátom na neverejnej ceremónii v sídle Najvyššieho súdu vo Washingtone.

Podľa Ústavy Spojených štátov sú federálni sudcovia povinní skladať dve prísahy, pričom text druhej z nich sa zhoduje s textom sľubu, ktorý skladajú novozvolení členovia amerického Kongresu.

Federálny Senát definitívne potvrdil Kavanaugha vo funkcii v sobotňajšom hlasovaní tesnou väčšinou, keď za hlasovalo 50 senátorov a 48 bolo proti. Republikáni majú v 100-člennom Senáte 51 kresiel, demokrati 49.

Brett Kavanaugh (53) je známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Jeho vymenovanie odmietli opoziční demokrati vzhľadom na obavy, že na Najvyššom súde USA sa tým na desaťročia upevní konzervatívna väčšina. Kavanaugh ju prevážil na pomer 5:4. To bude dôležité v prípade legislatívnych súbojov ohľadom kontroverzných záležitostí vrátane práva na umelé prerušenie tehotenstva, imigrácie či úsilia Trumpa zakázať transgenderovým osobám službu v armáde.

Ostrý politický súboj okolo nominanta na nového sudcu Najvyššieho súdu dostal aj osobný rozmer po tom, ako Kavanaugha obvinilo z obťažovania viacero žien. Univerzitná profesorka Christine Blaseyová Fordová ho obvinila zo sexuálneho útoku, ktorý sa mal odohrať v roku 1982, keď boli obaja stredoškolskými študentmi v štáte Maryland. Kavanaugh však trvá na svojej nevine.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Brett Kavanaugh #Najvyšší súd USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy