Plánujú Rusi poradie Sýria, Libanon, Líbya?

, 11.10.2018 08:00
LIBYA-SECURITY/
Prestrelky medzi znepriatelenými stranami sú v ťažko skúšanej niekdajšej Líbyjskej džamahírii každodenným javom. Autor: ,

Putin urobí z Líbye "novú Sýriu" v snahe dusiť EÚ návalom utečencov, tvrdí britský Sun. Poslanci tamojšieho parlamentu dokonca už vyzvali na urýchlené prijatie protiopatrení v snahe zabrániť "novej ruskej hrozbe".

Okrem kontroly vlny utečencov môže podľa nich prezident Vladimir Putin kontrolovať aj ropu, „čo hrozí možným podkopaním únie a západnej demokracie“. Podobný osud "v ruských plánoch“ predpovedá tentoraz Libanonu aj Carnegie Middle East Center.

„Rusi sú už v Bengázi“

„Vzápätí po odhalení pokusov ruskej vojenskej rozviedky GRU uskutočniť kybernetické útoky po celom svete, existujú obavy, že Rusko plánuje otvoriť nový front proti Západu v Líbyi,“ počuť z Londýna. O dôkazoch však tradične ani slovo. Zato premiérku Theresu Mayovú už britská rozviedka informovala o dodávke ruských zbraní do Líbye. Konkrétne do prímorských miest Tobruk a Bengázi, kde podľa nej existujú už dve ruské vojenské základne. Britská rozviedka dokonca hlási, že v krajine sú už aj raketové komplexy S-300, strely Kaliber, ale aj dôstojníci GRU a jednotky špeciálneho určenia. Už chýbala iba informácia o účasti ruských špeciálnych jednotiek na prvom spoločnom cvičení v Egypte.

Moskva: Je to nezmysel

„Spomínané informácie (o Líbyi – pozn. red.) nemajú nič spoločné s realitou. Ide o pokus preniesť zodpovednosť za zničenú krajinu a životy miliónov Líbyjčanov na Rusko. Nemáme nič spoločné s vojenským útokom NATO v roku 2011, ktorý bol hrubým porušením mnohých rezolúcií BR OSN,“ konštatuje sa v stanovisku ruského veľvyslanectva v Londýne citovaného agentúrou Reuters. Podľa dokumentu Moskva sa vždy usilovala o mierové riešenie v Líbyi a neplánuje žiaden vojenský zásah v tejto krajine. V tejto súvislosti hovorca veľvyslanectva pripomenul rezolúciu BR OSN z roku 1970, ktorá uvalila embargo na dodávky zbraní Tripolisu.

Nechýba ani irónia

„Vari sa britské médiá domnievajú, že Rusko odstráni chaos, do ktorého Líbyu uvrhla západná koalícia v posledných siedmich rokoch,“ nešetril iróniou ruský zastupiteľský úrad na svojej stránke na jednej zo sociálnych sietí.

Po zvrhnutí a zavraždení plukovníka Muammara Kaddáfiho v roku 2011 neexistuje dodnes jednotné centrum vládnej moci. Západnú časť krajiny riadi kabinet v Tripolise pomocou vlády národného zmierenia podporovanej OSN a EÚ. Východ Líbye kontroluje komora predstaviteľov Líbye, ktorú zvolili v roku 2014 a je známa ako „vláda v Tobruku“. Má podporu Ľudovej armády, ktorej velí Chalíf Chaftár. Jeho jednotky nekompromisne bojujú proti islamským radikálom a hlavne preto má generál podporu Moskvy. Pravdou však je aj skutočnosť, že v oblasti sú bohaté zdroje veľmi kvalitnej ropy. Zvyšok krajiny, v strednej a južnej časti, kontrolujú skupina a národnostné menšiny, ako sú Tuaregovia, Tubu a ďalšie. Spomínané rozčlenenie Líbye je živnou pôdou pre rastúci kontraband a pre prestupnú stanicu na ceste nelegálnych migrantov do Európy.

Tvária sa, že sa ich to netýka

Je charakteristické, že tí, čo sú zodpovední za zničenie krajiny a vytvorenie migračnej trasy z Afriky, necítia a ani nemusia niesť zodpovednosť. Britského premiéra Davida Camerona dnes skôr spájajú s brexitom. A to napriek tomu, že vyšetrovacia správa britskej Dolnej snemovne po piatich rokoch konštatovala: "Tvrdenia, že Muammar Kaddáfí vydal príkaz masakrovať civilistov v Bengázi, nemožno dokázať.“ Hlavný argument Západu v prípade náletov na Líbyu bol teda výmyslom. Nehovoriac už o Cameronovom predchodcovi v premiérskom kresle Tony Blairovi, ktorý má nemalý podiel aj na rozpútaní vojny v Iraku pod vymyslenou zámienkou. A Cameronov spojenec v útokoch na Líbyu, francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy, zase čelil o. i. obvineniu, že bral od Kaddáfího desiatky miliónov eur na svoju volebnú kampaň. Jeho úlohu v rozpútaní vojny v Líbyi však nik neriešil ani nerieši.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Sýria #Rusko - USA #Muammar Kaddáfí #Líbya
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Kytica čierny flower box oranžové kvety

Kytica čierny flower box oranžové kvety

29,99
Orchidea zelená na vysoko

Orchidea zelená na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk